A mozi (filmsznhz) szletsnek azt a pillanatot tekintjk, amikor a kinematogrf feltalli elszr tartottak vettst fizet kznsgnek.
A kinematogrf (a „mozgs”, valamint az „rni” szavakbl) a francia Lumière fivrek ltal 1895-ben feltallt szerkezet, amely egyszerre volt alkalmas mozgkp rgztsre s vettsre. A kszlk Thomas Alva Edison kinetoszkpjnak tovbbfejlesztett vltozata, nagyban hasonltott Louis Le Prince 1888-ban ksztett vettgpre.
Lumière-fivrek
![Auguste s Louis Lumière](http://users1.ml.mindenkilapja.hu/users/vilagcsodai-tarhely/uploads/AugusteesLouisLumire.jpg)
1895 februrjban szabadalmaztattk a kinematogrfot, a Lumière fivrek tallmnyt. 1895. december 28-n Louis Jean Lumière s fivre, Auguste sajt filmjeikbl ll eladsukat a prizsi Grand Cafban tartottk.
Path-fivrek
A Path Cinema cget Charles s mile Path sajt filmek gyrtsra alaptotta. A Path Frres pedig a kinematogrfok ptsvel foglalkozott. A kt vllalkozs vezet pozcit vvott ki egsz Eurpban.
Gaumont
A Path egyetlen komoly vetlytrsa a Socit Gaumont volt, amely 1910 utn fell is kerekedett a versengsben.
Megszlal a film
A fonogrf megjelense utn Muybridge javasolta Edisonnak, hogy a kt tallmnyt kombinljk. 1904-ben Oscar Mester, nmet producer sajt fejleszts berendezsvel, a biofonnal kprztatta el a St. Louis-i vilgkillts ltogatit az j hangostsi ksrletvel.
Hangztl a digitlis hangzsig
1922-ben hrom nmet mrnk – Hans Vogt, Joseph Massolle s Benedict Engel – levettette els hangosfilmjt Berlinben. Az ltaluk feltallt j eljrst hasznltk.
A Warner Brothers A dzsessznekes cm 1927-es munkjval vette kezdett a hangosfilm korszaka.
A hangosfilm legltvnyosabb ldozata maga a filmmvszet volt, ugyanis a korai hangfelvtelek rejtett mikrofonokkal kszltek. A sznszeknek a mikrofon irnyba kellett beszlnik, a sznszi mimikt s jtkot ezzel ersen korltozva. A nmafilm nagysgai gyakran nem is voltak alkalmasak hangosfilmbeni szereplsre. Komikus hatst keltett a kp s a hang szinkronitsnak megbomlsa is. Eme kezdeti nehzsgek nyomon kvethetk az nek az esben cm, 1952-ben bemutatott amerikai filmben.
1930-ban bemutattk Budapesten a Kk Blvnyt, az els magyarorszgi hangosfilmet. Ezt kveti a Hyppolit, a lakj. Az 1930-as vekben elterjedt a Movietone eljrs. A keversnek ksznheten hamarosan a film sszes hangja egyetlen hangsvba kerlt. 1940-ben Walt Disney Fantzia cm rajzfilmjben hasznltk elszr a sztere hangot.
A 1980-as vekben megjelent a digitlis hangrgzts.
Sznes film
1907-ben a Lumière fivrek bemutattk az autokrm eljrst. 1909-ben a londoni Palace varietben levettettk az els sznes hats filmet. 1917-ben a tnyleges sznes film bemutatkozsra az Amerikai Egyeslt llamokban a technicolor eljrs adott lehetsget.
A Technicolor vllalat 1930-ra dolgozta ki a hrom alapszn, illetve a keverskkel ltrehozott tbbi sznnel kszthet filmek gyrtsi lehetsgt. Walt Disney fejlesztette ki az eljrst. A Hisg vsra cm film 1935-ben kszlt, de a sznes film valdi premierjre 1937-ben kerlt sor Disney Hfehrke s a ht trpe cm klasszikusnak bemutatjval.
A szmtgpes film
A '80-as–'90-es vekre a szmtgpek fejldsvel egyre inkbb elterjedt a CGI (Computer-Generated Imagery – szmtgpes brzols). Ez egyre meggyzbb, knnyebb s olcsbb vlt, gy fokozatosan kiszortotta a maketten alapul brzolst. 2002-ben A Gyrk Ura msodik fejezetben sok ezernyi mellkszerepl nlkl hoztak ltre leth mret hadsereget tbb hnapnyi szmtgpen vgzett kpszerkeszts segtsgvel. Az igazi ttrs egy vvel korbban az animcis filmek tern kvetkezett be, a Final fantasy – A harc szelleme cm egsz ests filmmel, amely teljes egszben szmtgppel kszlt, s az brzols csaknem fnykph.
Forrs: http://hu.wikipedia.org/wiki/Film
|