Amerikai filmstdik
A vilg els mtermt Thomas Alva Edison ptette 1893-ban. Beceneve Black Maria volt, mert klseje a korabeli rabszlltkra emlkeztett. Az 1920-as vek vgre az amerikai filmipar stdik rendszerbe szervezdtt. A „Big Five” (a nagy ts) – a Paramount, a MGM, a Fox Film, a Warner Brothers s az RKO – mind sajt stdival s mozilnccal rendelkeztek. A msik hrom kisebb cgnek – Universal, Columbia, United Artists – nem voltak filmsznhzai.
![Black Maria stdi](http://users1.ml.mindenkilapja.hu/users/vilagcsodai-tarhely/uploads/Black_Mariastudio.jpg)
Az tsfogat a filmek bevteleinek jelents hnyadra tett szert. Az j filmeket elszr csak sajt mozijaikban vettettk s a vettsi jogokat csak ksbb adtk t a kisebb, fggetlen filmsznhzaknak. A filmekbe fektetett tke maximlis megtrlst a nemzetkzi forgalmazs jelentette. A tbbi orszg sajt nemzeti piacnak egy rszt knytelen volt tengedni az amerikai filmiparnak.
A klasszikus hollywoodi jtkfilm s filmkszts vilgszerte kvetend pldv vlt. A nagy gazdasgi vilgvlsg hatsra, 1930 s 1934 kztt csaknem 25%-kal cskkentek a mozik jegybevtelei. Bevtelptlsknt a mozitulajdonosok ajndktrgyakat osztogattak a jegyvsrlknak s bfket nyitottak. A stdik ltszmleptst hajtottak vgre, a megtartott alkalmazottaknak pedig cskkentettk brt. Ebben a kritikuss vlt helyzetben kezdtek egysges szervezetbe tmrlni az alkalmazottak, s ltrejttek a filmipar legbefolysosabb szakszervezetei, amelyek mig jelents hatalommal rendelkeznek.
A II. vilghbor utni els vekben a nzk rekordszmra ltogattk a mozikat, ami egy rvid idre jra fellendtette a filmipart. A trsadalmi s gazdasgi vltozsok hatsra a stdirendszer is hanyatlsnak indult. A televzi elterjedse s az amerikai lakossg tmeges klvrosokba kltzse kvetkeztben, a belvrosi mozik ltogatottsga mlyreplsbe kezdett.
A televzi j lehetsgeket nyitott a stdik szmra. Br a hagyomnyos stdirendszer felbomlott, a nagyobb hollywoodi cgek mgis letben maradtak. Filmmegjelensi lehetsgeiket az jonnan felptett bevsrlkzpontokban kialaktott mozikban aknztk ki. Kprzatos filmeket mutattak be, amiket a mozikbl val kifutsuk utn tadtak a televziknak.
Fggetlen alkotknt kezdtk kezelni a sztrokat, a rendezket s a producereket. Az talakuls egyetlen ldozata, az amgy is betegesked RKO Pictures volt. A tbbi cg a mai napig fennll.
-
20th Century Fox – A cg William Fox (szletett Fried Vilmos, desanyja utn azonban Fuchs Vilmos.) filmsznhzbirodalmbl, a Fox Film Corporation-bl (alaptva: 1914) s a Twentieth Century Pictures-bl fejldtt ki. A kt cg 1933-ban olvadt egybe.
-
Columbia Pictures – Az 1919-ben alaptott vllalat mkdsnek els hrom vtizedben a cg elnke Harry Cohn volt. Neki ksznheten mg a gazdasgi vilgvlsg idejn is nyeresgesen mkdtt a Columbia.
-
DreamWorks SKG – A cget 1994-ben alaptotta Steven Spielberg, David Geffen s Jeffrey Katzenberg. Az SKG rvidts hrmjuk nevnek kezdbetibl szrmazik.
-
Miramax – A cget Harvey s Bob Weinsten alaptotta 1980-ban. A 90-es vek elejn vlt sikeres filmforgalmazv.
-
Metro-Goldwyn-Mayer (MGM) – az MGM a harmincas vekben Hollywood leghresebb stdija volt.
-
New Line Cinema – A Robert Shyne ltal ltrehozott New Line 1967-ben kezdett el tevkenykedni underground filmek fggetlen forgalmazjaknt.
-
Orion Pictures – Az Orion Pictures vllalat a Kaszs csillagkp latin nevrl klcsnzte a nevt, maga a logja is a csillagkp. 1978-ban alaptotta t, United Artists-bl kivlt vezet.
-
Paramount Pictures – A magyar szrmazs Adolf Zukor alaptotta a Famous Players Film Company tszervezsvel.
-
Tri-Star Pictures – A CBS Televzi, a Home Box Office (HBO) s a Columbia Pictures hozta ltre 1982-ben. Ma a Tri-Star a Sony Pictures Entertainment holding nll rszeknt mkdik Kaliforniban.
-
United Artists – Mary Pickford (1892–1979), Douglas Fairbanks (1883–1939), Charles Chaplin s D. W. Griffith (1875–1948) alaptotta 1919-ben, hogy fggetlen gyrts filmjeiket forgalmazhassk.
-
Universal Pictures – Carl Laemmle alaptotta 1912-ben. Los Angeles krnykn nyitotta meg a Universal City stditelept, a vilg legnagyobb filmgyrt vllalkozst.
-
Warner Brothers – 1903-ban kezdtk meg mkdsket, de csak 1925-ben kezddtt a Warners Stdi szrnyalsa, mikor a cg hajland volt kockztatni a hangosfilm technolgijval.
-
RKO Pictures – A Radio–Keith–Orfeum a tbbi stdihoz kpest ksn, 1928-ban jelent meg, mikor a stdik a hangosfilm tlls lzban gtek.
Forrs: http://hu.wikipedia.org/wiki/Film
|