A cannes-i fesztivl (franciul: Festival de Cannes), 1947-49-ben cannes-i filmfesztivl, majd 2001-ig cannes-i nemzetkzi filmfesztivl elnevezssel, a vilg legismertebb s legnagyobb presztzsrtkkel br filmfesztivlja, melyet minden v mjusnak msodik felben tartanak Cannes-ban. A fesztivl fdjrt, az Arany Plmrt versenyz filmek vettsnek legfbb helyszne a Croisette krton fekv Fesztivl- s Kongresszusi Palota.
Noha a kezdetektl turisztikai ltvnyossg s mondn tallkozk sznhelye volt, a fesztivlt arra hoztk ltre, hogy elismersben rszestse a legjobb filmeket, a legjobb rendezket, illetve a legjobb alaktsokat. Az vek folyamn jabb s jabb djak emeltk Cannes presztzst, elssorban az Arany Plma s a zsri dja. A benevezett filmek mindig a vilg lenjr rendezinek legjabb alkotsaibl adnak vlogatst, az itt megszerzett djak komoly szakmai reputcit jelentenek. Olyan neves rendezk ksznhetik els nemzetkzi elismersket a filmfesztivlnak, mint Franois Truffaut, Jim Jarmusch vagy Steven Soderbergh.
A rendezvnyre elltogat filmksztknek s producereknek lehetsgk van forgalmazkat s televzis csatornkat keresni ksz filmjeikhez, illetve partnereket felkutatni filmterveik megvalstshoz szerte a vilgban.
A fokozott mdiardeklds s a szponzorok rvn befolysa egyre n, esemnyeit – elssorban a megnyitt s a vrs sznyegen, a „dicssg huszonngy lpcsfokn” val felvonulst, valamint a djkioszt glt – egyre tbben kvetik figyelemmel. Hrneve ellenre gyakran ri kritika is a fesztivlt, idrl idre botrnyoktl s vitktl hangos.

A fesztivl djai
Amg az 1946-os fesztivlon egyetlen djat adtak t tbb filmnek is Nagydj nven, 1947-ben kategrinknt ismertk el az alkotsokat: volt kzttk llektani s szerelmes film, kaland- s bngyi film, szociofilm, zens vgjtk s rajzfilm. Az 1950-es vek elejn, klnsen Jean Cocteau elnksge alatt, egyes djak fantzianevet kaptak, pldul: fnykpezs s plasztikus megjelents dja (1952), legvidmabb film nemzetkzi dja vagy kpben elmeslt film nemzetkzi dja (1953).
Az Arany Plma megjelensvel a djak elnevezse egysgesebb lett. Esetenknt azonban tovbbra is alkotnak djakat, olyan filmek rszre, melyek nem kaptak hivatalos djat, viszont a zsri gy tli meg, hogy megrdemlik az elismerst. gy kerlt tadsra a forradalmi hskltemny legjobb felidzsnek dja (1963), vagy az alkoti filmkszts nagydja, melyet 1983-ban adtak t megosztva Robert Bresson s Andrej Tarkovszkij rszre.
A djak egy rsze alkalmi jelleg. gy pldul, azrt, hogy Luchino Visconti Hall Velencben cm mve ne hagyja el dj nlkl Cannes-t, kiosztottk szmra a Nemzetkzi Filmfesztivl 25. szletsnapjnak djt. A rendez meg is jegyezte, hogy „ilyen legalbb senki msnak nem lesz!”. Megjegyzend, hogy miutn 1991-ben a zsri 3 jelents djjal is jutalmazta a Hollywoodi lidrcnyoms cm filmet, mdostottk az alapszablyt: a ksbbiekben egy fontosabb dj mell csupn eladi djat lehetett kiosztani.
Az 1955-s fesztivl ta a legnagyobb presztzzsel br dj az Arany Plma, melyet a legjobb filmnek tlnek oda. A msodik legrtkesebb dj a Nagydj, melyet a Zsri dja kvet.

A filmek kivlasztsa
Kezdetben a filmeket maguk a kld llamok, illetve azok filmfigazgatsgai vlasztottk ki, s igyekeztek diplomciai ton is befolysolni a szervezket s a zsrit. Ilyen szempontbl a fesztivl csak 1972-ben vlt fggetlenn.
Napjainkban kt vlogat bizottsg dnti el, mely filmek kerljenek be a hivatalos vlogatsba s azon bell mely szekciban mutassk be:
-
Klfldi filmeket vlogat bizottsg – vezetje a fesztivl mvszeti igazgatja, tagjai: egy jsgr, egy filmrendez, egy filmkedvel, s Laurent Jacob.
-
Francia filmeket vlogat bizottsg – sszettele vltoz, tagjainak kilte nem nyilvnos; a bizottsg minimum hrom filmet vlaszt ki.
E bizottsgok naponta hat filmet tekintenek meg; st a dokumentumfilmek, az animcis filmek s a zsnerfilmek versenyre engedsvel a bizottsgnak 2005-ben kzel 4000, 2008-ban 4025 alkotst kellett megnznie.
Ahhoz, hogy egy film bevlogatsra kerlhessen,
-
a fesztivlt megelz 18 hnapon bell kell kszlnie,
-
forgatst a fesztivl eltt legalbb 12 hnappal be kell fejezni, s csak az utmunklatai folyhatnak,
-
elzetesen kizrlag a produkciban rszt vev orszgokban mutathat be (de nem forgalmazhat),
-
nem vetthetik ms nemzetkzi fesztivlon, vagy filmes esemnyen,
-
nem tehet kzz az interneten, s
-
hossza nem haladhatja meg
-
nagyjtkfilm esetben a 90 percet,
-
kisfilmek esetben a 15 percet.
Bevlogatottnak lenni a hres cannes-i versenybe kivltsgot s risi eslyt jelent mind a filmksztknek, mind pedig a producereknek, akik gyakran gy neveznek a versenybe, hogy a film mg ksz sincs. A vlogat bizottsghoz berkez alkotsok hossz vrlistra kerlnek. A nagykznsg s a filmkedvelk ltalban a bejelents eltt egy hnappal ismerik meg a vgleges vlogatst, br egyes filmek valjban ksve kerlnek kivlasztsra, mg msok flhivatalosan mr hnapok ta arra vrnak, hogy kizrlag a fesztivlon mutatkozzanak be.
A fesztivl vezetse
A cannes-i fesztivl szervezgrdjnak lland ltszma mintegy 30 f, ami azonban a fesztivl kzeledtvel fokozatosan duzzad fel kzel 850 fre, a Filmvsrral pedig tovbbi 300 fre. A fesztivl vezetsge 2000-ig mindssze kt fbl llt: az elnkbl s a fmegbzottbl, aki egyben elltta a figazgati s a mvszeti igazgati feladatokat is. A fesztivl fejldsvel azonban a beosztsok szma is nvekedett; az sszevont feladatkrk egy rszt levlasztottk, s a vezetsbe tovbbi kt szemlyt vontak be. Ugyancsak ekkor hoztak ltre egy pnzgyi ellenri munkakrt is. 2007-ben jabb vltozsok trtntek, gy a fesztivl vezetsben jelenleg az albbi fbb beosztsok vannak:
-
Elnk – a fesztivl els szm vezetje; irnytja a fesztivl rdekben tevkenyked szervezeteket s szemlyeket, s fogadja a filmes hressgeket a vrs sznyegen.
-
Fmegbzott – a fesztivl msodik szm vezetje, osztja el a feladatokat s vgzi azok vgrehajtsnak ellenrzst, tovbb mvszettrtneti s filmtechnikai kpzettsge folytn ltja el a mvszeti igazgati feladatokat, vgzi a filmek vgleges kivlasztst.
-
Filmfosztly igazgatja – egyben a fmegbzott helyettese
-
Un Certain Regard Fosztly igazgatja s a killtsok felelse
-
Pnzgyi ellenr
-
Kommunikcis igazgat
-
Technikai szolglatok igazgatja
A fesztivl protokollja
Tizenkt napos idtartama alatt a fesztivl teljesen felforgatja Cannes vrost. A Croisette-et kzel 4500 jsgr znli el. Mjus els kt hetben a tmeg folyamatosan n, ezrt az esemny lebonyoltsra kln protokollt kellett kidolgozni. Nagyon sok helybli emlegeti nosztalgival a rgi fesztivlokat; Marina Vlady sznsznhz hasonlan, aki a 60. vforduls dokumentumfilmben idzte azokat az idket, amikor a filmcsillagok mg azrt mentek Cannes-ba, hogy a Croisette-en stljanak, beszlgessenek a jrkelkkel, s megmrtzzanak a npszersgben, a kznsg szeretetben. Ma mr tbbnyire pnclozott autba s testrk mg rejtznek… A sznszn szerint a cannes-i fesztivl mr teljesen elszakadt a tmegektl.
A fesztivl ideje alatt minden este kt versenyfilmet vettenek a 2246 fs Louis Lumière nagyteremben. Az rott sajt kpviselit elz nap vagy aznap dleltt hvjk meg a film megtekintsre, a hivatalos vendgek s a mdia rszre szl vettsre. Az esti, hivatalos vettseken foglalnak helyet a film alkoti s szerepli, miutn zene ksretben, kvncsi nzsereg tekintettl kvetve s a fotsok vakuinak kereszttzben vgigvonulnak a vrs sznyegen s felmennek a lpcsn. A meghvott vendgek s elkelsgek, valamint a nagy befolyssal rendelkez szervezetek kpviseli kvetik ket; ugyanakkor mindig akad nhny meghvval nem rendelkez filmkedvel, aki a lpcs aljn arra vr, htha szerencsje lesz s kap egyet a nagyon ritkn kiosztsra kerl meghvbl.
A sajtvettseken is meghatrozott protokoll van rvnyben. Az jsgrk, fotsok s szerkesztk ezreinek akkreditlsa t, szigoran betartatott, szint szerint trtnik, amelyek meghatrozzk a vetttermekbe val bejuts rendjt is. Az akkreditls szintjt a sajtszolglat hatrozza meg, amely figyelembe veszi a sajttermk pldnyszmt, megjelense gyakorisgt, az ltala lefedett terlet nagysgt, valamint a krt akkreditlsok szmt.
A hivatalos program vettsein val megjelensnek szigor ltzkdsi elrsai vannak. A frfiak rendszerint szmokingot viselnek, a hlgyek nagyestlyit, melyek igen gyakran a nagy divatcgek mhelyeibl kerlnek ki.
2000 ta a fesztivlon megjelent a kevsb elkel ltzkds is, mivel a nagykznsgnek is szerveznek versenyen kvli, ingyenes vettseket, melyekre brki bemehet.
A fesztivl hatsa
A cannes-i fesztivl az vek sorn a vilg legjelentsebb filmes seregszemli kz emelkedett. „A hbor utni els nagy nemzetkzi kulturlis rendezvny”-t mkdtet szervezetet a francia kulturlis miniszter 1972-ben kzhaszn trsasgg minstette.
A fesztivl hrneve a filmek mvszi kvalitsnak, illetve eladhatsgnak egyenslyn alapszik. A filmes vilg szmos szereplje akar a vrs sznyegen vgigmenni, megmutatni magt az esemnyen jelenlv mdiban. A sajt idnknt tmadja ugyan a rendezvnyt, de annak sikerlt megriznie arculatt, st, a klfldi ltogatk szmnak folyamatos emelkedsvel befolysa vrl vre n.
Helyi kihatsa sem elhanyagolhat: a fesztivl kt hete alatt Cannes llekszma 70 000-rl 210 000-re, azaz mintegy hromszorosra n; a vros kereskedelmi egysgeinek, szllodinak s ttermeinek forgalma kiugran magas lesz. A rendezvny eltt a hzakat teljesen renovljk, a kztereket dsztik. A fesztivl megnyitja eltti rkban a repltr s a vastlloms krnykn risi a felforduls.

Forrs: http://hu.wikipedia.org/wiki/Cannes-i_Fesztiv%C3%A1l
|