1890-es évek
1895-ben Filoteo Albertini olasz feltaláló szabadalmaztatta kinetografónak nevezett, mozgóképet bemutató készülékét, majd Párizsban a Lumière fivérek megtartották első nyilvános vetítésüket. Egy évvel később a Thomas Alva Edison által alapított társaság New Yorkban megrendezte az első nyilvános filmvetítés az Egyesült Államokban, valamint Budapesten megtartották az első mozielőadást a körúti Royal Szállóban, melyet egy éven át naponta többször is megismételtek.
1888 a filmművészetben
1888 őszén készítette el Louis Aimé Augustin Le Prince a Roundhayi kerti jelenet címen ismertté vált felvételt, melyet a legrégebbi fennmaradt filmként tartanak számon.
1893 a filmművészetben
Thomas Alva Edison megépíti a Black Maria stúdiót.
A Black Maria a világ első filmstúdiója 1893-ban épült. Edison tulajdonában volt. Itt készültek az Edison Film Co. mozgóképei. A stúdió neve a korabeli New York-i argóban „tolonckocsit” jelentett.
1894 a filmművészetben
Események:
január 7. – W.K. Dickson szabadalmaztatja a mozgófilmet.
január 7. – Thomas Alva Edison a Black Maria filmstúdióban filmre veszi segédje, Fred Ott tüsszentését egy Kinetoszkóppal.
április 14. – A Kinetoszkóp első hivatalos bemutatójára került sor New Yorkban a Broadway 1155. alatt, a Holland Testvérek Mozgófilm Klubjában.
Thomas Alva Edison kísérleteket folytat az audió felvételek mozgófilm-felvételekkel való szinkronizálására; kifejleszti a kinetofont amely összhangot próbál teremteni a kinetoszkóp és a hengeres fonográf között.
Kinetoszkóp-néző termek nyílnak a nagyobb városokban. Ezekben a termekben több vetítő is található.
1895 a filmművészetben
Események:
február 13. – A Lumière testvérek Párizsban szabadalmaztatják a kinematográfot. A készülék lehetővé teszi élőképek bemutatását nagyobb közönség előtt.
március 19. – Louis Lumière leforgatja első filmjét, amely a lyoni Lumière gyár munkásainak munka befejezését ábrázolja. Ezt mutatja be március 22-én Párizsban a Nemzeti Iparpártoló Társaságnak.
november 11. – Filoteo Albertini olasz feltaláló szabadalmaztatja kinetografónak nevezett, mozgóképet bemutató készülékét.
december 28. – a párizsi Grand Caféban megtartják az első mozielőadást.
1896 a filmművészetben
Események:
Az Amerikai Egyesült Államokban Charles Francis Jenkins és Thomas Armat kifejlesztik a Vitascope nevű vetítőt. Armat elkezd dolgozni Thomas Edison-al, hogy Vitascope-okat gyártsanak.
március 24. – Robert William Paul, angol feltaláló, először mutat be élőképeket az általa készített theatrográffal.
április 16. – A Thomas Edison által alapított társaság New Yorkban megrendezi az amerikai első mozielőadást.
április 26. – A Német Kinematográfiai Társulat a berlini Vilmos csarnokban egy francia kinematográffal megtartja az első nyilvános német bemutatót.
május 10. – Budapesten a Royal Szállóban Lumièrék megbízottja megrendezi az első fél órás mozielőadást.
október 1. – A Pathé testvérek megalapítják a Pathé Frères céget.
1898 a filmművészetben
Események:
április 4. – A francia Auguste Baron szabadalmaztatja hangosfilm készítésére alkalmas felvevőjét: a készülék a felvevőkamera sebességét elektromosan hozza összhangba egy gramofonéval.
május 19. – New Yorkban a Vitagraph cég megkezdi működését.
Véletlenül – egy filmszalag beragad a kamerába – Georges Méliès felfedezi a kettős exponálás trükkjét.
1899 a filmművészetben
Események:
szeptember – Robert Paul angol rendező New Southgate-ben berendezi önálló műtermét.
november 1. – Berlinben megnyílik az első állandó mozi.
Megalapul a Pathé Frères.
Forrás: http://hu.wikipedia.org/wiki/Kateg%C3%B3ria:%C3%89vek_a_filmm%C5%B1v%C3%A9szetben
|