1930-as évek
1932-ben Velencében megrendezték az első Velencei Nemzetközi Filmfesztivált, kiosztották a fesztivál fődíját, az Arany Oroszlán díjat.
1936-ban George Cukor magyar származású filmrendező és producer elkészítette a Rómeó és Júlia című filmjét, melyet később Franco Zeffirelli is filmre vitt 1967-ben.
1939-ben Az Oscar-díjas Elfújta a szél került bemutatásra.
1930 a filmművészetben
Események:
március 6. – Moszkvában elsőként a Hudozsesztvennij, azaz „művészmozit” szerelik fel hangosfilmvetítő berendezéssel. December 29-én játsszák az első hangos híradót.
augusztus 24. – Prágában lázadás tör ki a német filmek ellen. Megostromolják a mozikat, letépik a plakátokat, betörik az ablakokat.
szeptember 12. – a Fox amerikai filmtársaság megkezdi hangos heti filmhíradójának vetítését a politika, a gazdaság, a kultúra és a sport aktuális eseményeiről.
december 11. – A német birodalmi filmcenzúra betiltja a Nyugaton a helyzet változatlan című film vetítését.
december 31. – Az USA-ban hetente 155 millió mozijegyet adnak el.
Európában havonta 400 mozit szerelnek fel hangosfilm vetítővel.
A magyar kormány azzal támogatja a magyar hangosfilmgyártást, hogy már egy rövid film készíttetője is 20 külföldi filmet hozhat adómentesen Magyarországra.
2. Oscar-gála
A 2. Oscar-díj átadása ünnepélyes külsőségek között, 1930. április 3-án történt. Az átadást élő adásban közvetítette a rádió. A második átadási ceremóniában történt néhány változás az elsőhöz képest. Ami a legfontosabb, ez volt az első átadás, ahol a győzteseket nem jelentették be előre. A díjkategóriák számát a kezdeti tizenkettőről hétre csökkentették.
Ez volt az egyetlen Oscar-gála, amin csak a győzteseket hirdették ki, a jelöléseket nem.
A 2. és a 3. Oscar-gálát is 1930-ban tartották. Ezzel a kompenzációval lehetővé vált, hogy a következő gálákat évente egyszer tartsák, mindig az előző naptári év filmjeit szerepeltetve.
Érdekesség: Mary Pickford meghívta magához teára az öttagú zsűrit a szavazás előtt. Az átadásnál udvarisan megtapsolták a színésznőt, de ekkor döntöttek úgy, hogy nem bizottság fog legközelebb szavazni, hanem a Filmakadémia egész tagsága, ami 1930-ban 300 fős volt.
3. Oscar-díj átadására 1930. november 5-én került sor az Ambrassador Hotelben. A tíz dolláros jegyek mind elfogytak.
1931 a filmművészetben
Események:
január 9. – Az osztrák kormány betiltja a Nyugaton a helyzet változatlan című antimilitarista film vetítését
január 26. – A Brit Filmakadémia először ad díjat az év legjobb filmjének. Az első díjat az amerikai Lewis Milestone kapja a Nyugaton a helyzet változatlan című filmjéért.
tavasz – Charles Chaplin európai turnéja
szeptember 11. – Párizsban a Gaumont filmpalotát A Bál című filmmel nyitják meg. A 6000 ülőhelyes mozi akkor a legnagyobb a világon.
szeptember 25. – A Kék bálvány premierje a magyar hangosfilm korszak kezdete.
november 27. – Székely István Hyppolit, a lakája igazi kasszasiker.
Európában terjed a szinkronizálás.
1933 a filmművészetben
Események:
március 13. – Hollywoodban számos filmstúdiót bezárnak. A fizetéseket 50%-kal csökkentik.
április 27. – Darryl F. Zanuck és Joseph Schenck producerek Hollywoodban megalapítják a 20th Century Pictures filmvállalatot.
április – A Screen Writer's Guild és a Screen Actor's Guild megalakulásával Hollywoodban létrejönnek az első szakmai szövetségek az írók és a színészek érdekei védelmében
június 6. – Az első autós mozi megnyitása New Jerseyben. Az autósok fűtőtestet és hangszórót kapnak a kocsikhoz.
VIII. Henrik magánélete – az első angol film, ami Oscar-díjat nyer.
szeptember 1. – Brit Filmintézet alapítása Londonban (British Film Institute (BFI).
október 5. – Olaszországban törvény írja elő a mozik részére a vetítendő olasz filmek arányát.
1934 a filmművészetben
Események:
április 21. – Berlinben bezáratják az utolsó független mozit, a Camerát, ahol művészileg értékes némafilmeket vetítettek, az államilag támogatott új művek helyett.
A magyar filmek megszabott forgatási ideje maximum 12 nap. Székely Istvánnak ennyi idő alatt kellett leforgatnia az Ida regényét. Minden további forgatási nap után a gyártó cég büntetést fizettet a rendezővel.
április – Az USA katolikus templomaiban elítélik az erkölcstelen és tisztességtelen filmeket. Egy éven belül 8 millióan írják alá a fogadalmat, és kötelezik magukat, hogy bojkottálni fogják a hasonló filmeket.
A magyar filmek költségvetése kb 100 ezer pengő volt, melynek huszadát kapta a rendező, ha túllépte a időkorlátozást, akkor napi 1000 pengőt kellett megfizetnie.
1935 a filmművészetben
Események:
február 14. – Berlinben megalapítják a birodalmi filmarchívumot, mely a német és a nemzetközi produkciókat gyűjti össze.
március 1. – Moszkvában befejeződik az első nemzetközi filmfesztivál. A legjobb szovjet filmnek a Csapajevet minősítik.
június 3. – A mozik bemutatják Rouben Mamoulian Hiúság vására című színes filmjét. Ez az első háromcsíkos technikolor eljárással készült, egész estét betöltő film.
június 1. – Az amerikai filmiparban szigorodik a cenzúra.
augusztus 1. – Kormányrendelet alapján a magyar mozisoknak 10% magyar vagy magyarra szinkronizált filmet kell játszania. Ez fokozatosan 20%-ra növekszik.
szeptember 9. – Párizsban kitüntetik a Lumière testvéreket.
december 13. – Moszkvában filmkongresszust tartanak.
A magyar filmgyártás székhelye a Hunnia Filmgyár.
Japán évi félezer filmjével megelőzi az USA-t.
1937 a filmművészetben
Események:
március 4. – Az Oscar-díj történetében először adnak ki díjat a legjobb férfi és női mellékszereplőnek. Az első kitüntetettek Walter Brennan és Gale Sondergaard.
április 28. – Róma közelében Benito Mussolini olasz kormányfő megnyitja a Cinecitta filmfővárost. A hivatalosan Quadrarónak nevezett filmgyártó központ az 1935 szeptemberében leégett régi stúdiótelepek helyett létesül. Az új létesítmény 600 ezer négyzetméter területen 28 épület (9 nagy stúdiót) ölel magába.
1939 a filmművészetben
Események:
A filmtörténészek és a filmrajongók gyakran úgy tekintenek vissza 1939-re, mint a „a legnagyobb év a film történetében”. Hollywood aranykora csúcsát élte, és ez különleges év volt abban a tekintetben is, hogy szokatlanul nagy számú rendkívüli film készült, amit rengeteg díjjal jutalmaztak és klasszikus alkotásokká váltak.
április 30-szeptember 30. – A New York-i világkiállításon mutatják be Cecil B. DeMille vezetésével forgatott A szabadság országa című montázsfilmet. A film 124 játék- és híradófilm jeleneteiből készült, az USA történelméről készült átfogó mű.
május – A magyarországi antiszemita törvények megtiltják, hogy 6%-os arányon felül izraelita felekezetűek filmstúdiók, filmterjesztő vállalatok és mozik vezetői legyenek, vagy rendezőként, szereplőként és forgatókönyvíróként működjenek.
június 9. – Az 1933-ban Németországból Amerikába emigrált Marlene Dietrich Washingtonban felveszi az amerikai állampolgárságot.
augusztus 1. – Cannes-ban megkezdődnek egy szeptember 1–20-ig tartandó filmfesztivál előkészületei. A fesztivál a második világháború kitörése miatt elmarad. Csak 1946-ban rendezik meg az első Cannes-i Nemzetközi Filmfesztivált.
augusztus 25. – az Óz, a csodák csodája premierje az USA-ban
október 1. – Japánban egy új filmtörvény valamennyi filmes számára kötelezővé teszi a császári trón aktív szolgálatát. Ettől kezdve állami engedély nélkül filmes nem működhet.
december 15. – az Elfújta a szél premiere az Egyesült Államokban
Forrás: http://hu.wikipedia.org/wiki/Kateg%C3%B3ria:%C3%89vek_a_filmm%C5%B1v%C3%A9szetben
|