1930-as vek
1932-ben Velencben megrendeztk az els Velencei Nemzetkzi Filmfesztivlt, kiosztottk a fesztivl fdjt, az Arany Oroszln djat.
1936-ban George Cukor magyar szrmazs filmrendez s producer elksztette a Rme s Jlia cm filmjt, melyet ksbb Franco Zeffirelli is filmre vitt 1967-ben.
1939-ben Az Oscar-djas Elfjta a szl kerlt bemutatsra.
1930 a filmmvszetben
Esemnyek:
mrcius 6. – Moszkvban elsknt a Hudozsesztvennij, azaz „mvszmozit” szerelik fel hangosfilmvett berendezssel. December 29-n jtsszk az els hangos hradt.
augusztus 24. – Prgban lzads tr ki a nmet filmek ellen. Megostromoljk a mozikat, letpik a plaktokat, betrik az ablakokat.
szeptember 12. – a Fox amerikai filmtrsasg megkezdi hangos heti filmhradjnak vettst a politika, a gazdasg, a kultra s a sport aktulis esemnyeirl.
december 11. – A nmet birodalmi filmcenzra betiltja a Nyugaton a helyzet vltozatlan cm film vettst.
december 31. – Az USA-ban hetente 155 milli mozijegyet adnak el.
Eurpban havonta 400 mozit szerelnek fel hangosfilm vettvel.
A magyar kormny azzal tmogatja a magyar hangosfilmgyrtst, hogy mr egy rvid film kszttetje is 20 klfldi filmet hozhat admentesen Magyarorszgra.
2. Oscar-gla
A 2. Oscar-dj tadsa nneplyes klssgek kztt, 1930. prilis 3-n trtnt. Az tadst l adsban kzvettette a rdi. A msodik tadsi ceremniban trtnt nhny vltozs az elshz kpest. Ami a legfontosabb, ez volt az els tads, ahol a gyzteseket nem jelentettk be elre. A djkategrik szmt a kezdeti tizenkettrl htre cskkentettk.
Ez volt az egyetlen Oscar-gla, amin csak a gyzteseket hirdettk ki, a jellseket nem.
A 2. s a 3. Oscar-glt is 1930-ban tartottk. Ezzel a kompenzcival lehetv vlt, hogy a kvetkez glkat vente egyszer tartsk, mindig az elz naptri v filmjeit szerepeltetve.
rdekessg: Mary Pickford meghvta maghoz tera az ttag zsrit a szavazs eltt. Az tadsnl udvarisan megtapsoltk a sznsznt, de ekkor dntttek gy, hogy nem bizottsg fog legkzelebb szavazni, hanem a Filmakadmia egsz tagsga, ami 1930-ban 300 fs volt.

3. Oscar-dj tadsra 1930. november 5-n kerlt sor az Ambrassador Hotelben. A tz dollros jegyek mind elfogytak.
1931 a filmmvszetben
Esemnyek:
janur 9. – Az osztrk kormny betiltja a Nyugaton a helyzet vltozatlan cm antimilitarista film vettst
janur 26. – A Brit Filmakadmia elszr ad djat az v legjobb filmjnek. Az els djat az amerikai Lewis Milestone kapja a Nyugaton a helyzet vltozatlan cm filmjrt.
tavasz – Charles Chaplin eurpai turnja
szeptember 11. – Prizsban a Gaumont filmpalott A Bl cm filmmel nyitjk meg. A 6000 lhelyes mozi akkor a legnagyobb a vilgon.
szeptember 25. – A Kk blvny premierje a magyar hangosfilm korszak kezdete.
november 27. – Szkely Istvn Hyppolit, a lakja igazi kasszasiker.
Eurpban terjed a szinkronizls.
1933 a filmmvszetben
Esemnyek:
mrcius 13. – Hollywoodban szmos filmstdit bezrnak. A fizetseket 50%-kal cskkentik.
prilis 27. – Darryl F. Zanuck s Joseph Schenck producerek Hollywoodban megalaptjk a 20th Century Pictures filmvllalatot.
prilis – A Screen Writer's Guild s a Screen Actor's Guild megalakulsval Hollywoodban ltrejnnek az els szakmai szvetsgek az rk s a sznszek rdekei vdelmben
jnius 6. – Az els auts mozi megnyitsa New Jerseyben. Az autsok fttestet s hangszrt kapnak a kocsikhoz.
VIII. Henrik magnlete – az els angol film, ami Oscar-djat nyer.
szeptember 1. – Brit Filmintzet alaptsa Londonban (British Film Institute (BFI).
oktber 5. – Olaszorszgban trvny rja el a mozik rszre a vettend olasz filmek arnyt.
1934 a filmmvszetben
Esemnyek:
prilis 21. – Berlinben bezratjk az utols fggetlen mozit, a Camert, ahol mvszileg rtkes nmafilmeket vettettek, az llamilag tmogatott j mvek helyett.
A magyar filmek megszabott forgatsi ideje maximum 12 nap. Szkely Istvnnak ennyi id alatt kellett leforgatnia az Ida regnyt. Minden tovbbi forgatsi nap utn a gyrt cg bntetst fizettet a rendezvel.
prilis – Az USA katolikus templomaiban eltlik az erklcstelen s tisztessgtelen filmeket. Egy ven bell 8 millian rjk al a fogadalmat, s ktelezik magukat, hogy bojkottlni fogjk a hasonl filmeket.
A magyar filmek kltsgvetse kb 100 ezer peng volt, melynek huszadt kapta a rendez, ha tllpte a idkorltozst, akkor napi 1000 pengt kellett megfizetnie.
1935 a filmmvszetben
Esemnyek:
februr 14. – Berlinben megalaptjk a birodalmi filmarchvumot, mely a nmet s a nemzetkzi produkcikat gyjti ssze.
mrcius 1. – Moszkvban befejezdik az els nemzetkzi filmfesztivl. A legjobb szovjet filmnek a Csapajevet minstik.
jnius 3. – A mozik bemutatjk Rouben Mamoulian Hisg vsra cm sznes filmjt. Ez az els hromcskos technikolor eljrssal kszlt, egsz estt betlt film.
jnius 1. – Az amerikai filmiparban szigorodik a cenzra.
augusztus 1. – Kormnyrendelet alapjn a magyar mozisoknak 10% magyar vagy magyarra szinkronizlt filmet kell jtszania. Ez fokozatosan 20%-ra nvekszik.
szeptember 9. – Prizsban kitntetik a Lumière testvreket.
december 13. – Moszkvban filmkongresszust tartanak.
A magyar filmgyrts szkhelye a Hunnia Filmgyr.
Japn vi flezer filmjvel megelzi az USA-t.
1937 a filmmvszetben
Esemnyek:
mrcius 4. – Az Oscar-dj trtnetben elszr adnak ki djat a legjobb frfi s ni mellkszereplnek. Az els kitntetettek Walter Brennan s Gale Sondergaard.
prilis 28. – Rma kzelben Benito Mussolini olasz kormnyf megnyitja a Cinecitta filmfvrost. A hivatalosan Quadrarnak nevezett filmgyrt kzpont az 1935 szeptemberben legett rgi stditelepek helyett ltesl. Az j ltestmny 600 ezer ngyzetmter terleten 28 plet (9 nagy stdit) lel magba.
1939 a filmmvszetben
Esemnyek:
A filmtrtnszek s a filmrajongk gyakran gy tekintenek vissza 1939-re, mint a „a legnagyobb v a film trtnetben”. Hollywood aranykora cscst lte, s ez klnleges v volt abban a tekintetben is, hogy szokatlanul nagy szm rendkvli film kszlt, amit rengeteg djjal jutalmaztak s klasszikus alkotsokk vltak.
prilis 30-szeptember 30. – A New York-i vilgkilltson mutatjk be Cecil B. DeMille vezetsvel forgatott A szabadsg orszga cm montzsfilmet. A film 124 jtk- s hradfilm jeleneteibl kszlt, az USA trtnelmrl kszlt tfog m.
mjus – A magyarorszgi antiszemita trvnyek megtiltjk, hogy 6%-os arnyon fell izraelita felekezetek filmstdik, filmterjeszt vllalatok s mozik vezeti legyenek, vagy rendezknt, szereplknt s forgatknyvrknt mkdjenek.
jnius 9. – Az 1933-ban Nmetorszgbl Amerikba emigrlt Marlene Dietrich Washingtonban felveszi az amerikai llampolgrsgot.
augusztus 1. – Cannes-ban megkezddnek egy szeptember 1–20-ig tartand filmfesztivl elkszletei. A fesztivl a msodik vilghbor kitrse miatt elmarad. Csak 1946-ban rendezik meg az els Cannes-i Nemzetkzi Filmfesztivlt.
augusztus 25. – az z, a csodk csodja premierje az USA-ban
oktber 1. – Japnban egy j filmtrvny valamennyi filmes szmra ktelezv teszi a csszri trn aktv szolglatt. Ettl kezdve llami engedly nlkl filmes nem mkdhet.
december 15. – az Elfjta a szl premiere az Egyeslt llamokban
Forrs: http://hu.wikipedia.org/wiki/Kateg%C3%B3ria:%C3%89vek_a_filmm%C5%B1v%C3%A9szetben
|