1940-es vek
1946-ban a cannes-i lett a legfontosabb eurpai filmfesztivl, amelynek a fdja az Arany Plma.
1940 a filmmvszetben
Esemnyek:
februr 7. – Bemutatjk Walt Disney Pinokki cm filmjt.

februr 20. – Tom s Jerry debtlnak a filmvsznon.
mjus – A nmet megszll hatsgok Varsban 12 mozira korltozzk a lengyel lakosok moziba jrsi lehetsgt. A lengyeleknek s a nmeteknek kln mozikat jellnek ki.
mjus 17. – My Favorite Wife bemutatja.
oktber 1. – a francia kapitulcit kveten 500 prizsi mozi jra mkdni kezd.
oktber 15. – A nagy dikttor szatirikus trsadalmi vgjtk bemutatja, fszereplje Charles Chaplin.
november 13. – Walt Disney Fantzia cm filmjnek vilgpremierje. Ez az els sztere hangzs film.
1941 a filmmvszetben
Esemnyek:
augusztus – Nmet nyomsra megalaptjk Franciaorszgban a France Actualits rszvnytrsasgot, 40% nmet rszesedssel. A megszllk felgyelete alatt a francia terletre sznt heti filmhradkat kszt, melyeket minden nagy film vettse eltt ktelez bemutatni.
augusztus – A japn kormny szigor ellenrzs al vonja a filmipart. 1941-ben 232 nagyjtkfilm kszl. A kormny az ramtakarkossgra hivatkozik.
oktber 12. – Leonyid Varlamov szovjet rendezt megbzza a Moszkva krnyki harcok dokumentlis megrktsvel. Hrom hnapig 15 operatr forgat a fronton.
november 21. – A Nmet Birodalom megvsrolja a cseh A-B filmvllalatot, s Prag-Film nvre kereszteli t. Ezzel a legfontosabb s legmodernebb cseh filmstdi nmet kzre kerl.
december – Az angol filmmgns, Joseph Arthur Rank megszerzi az Odeon Cinema Holdings kizrlagos tulajdonjogt: 619 mozi s a szigetorszg legfontosabb stdii kerlnek a tulajdonba. Ezzel az angol filmipar meghatroz ura lesz.
december – Spanyolorszgban intzkedst hoznak a hazai filmgyrts tmogatsra. Eszerint a vett idejnek egyhatodt spanyol filmekkel kell kitlteni.
Az Eastman Kodak bevezeti a monopak-technikolor eljrst, mely elszr teszi lehetv a 35-mm-es filmszalagra valamennyi alapszn felvitelt. A mdszer forradalmastja a szines filmgyrtst.
1944 a filmmvszetben
Esemnyek:
prilis 14. – Marlene Dietrich turnja sorn szak-afrikai s olaszorszgi amerikai katonai bzisokat keres fel.
jnius 3. – San Gregori-i brtnbl partiznok kiszabadtjk Luchino Viscontit.
Franciaorszgban 220 jtkfilm kszl ebben az vben.
augusztus – Moszkvban megalakul a Mvszetek Tancsa.
szeptember 1. – A Nmet Birodalomban az sszes sznhzat bezrjk, a knyvnyomtatst betiltjk s az jsgkiadst korltozzk. Nmetorszgban a film s a rdi lesz az informciramlst biztost mdia.
Az USA filmiparnak 240 ezer alkalmazottja kzl 40 ezer a hadsereg ktelkbe tartozik, kzlk 1500 a Screen Actors Guild tagja. Hollywood szereposztsi nehzsgekkel kzd.
Magyarorszgon tucatnyi film kszl. Egy rszket nem mutatjk be. A legtbb film sszecsapott. Amerikai s szovjet filmeket nem jtszanak a mozik. A szakemberek megnzhetik nhnyukat – a kznsg a zugmozikban, titkos vettseken, mregdrgn lthatja az Elfjta a szl tekercseit.
1945 a filmmvszetben
Esemnyek:
janur – Teljesen sszeomlik a japn filmipar a nvekv anyaghiny s a mvszek tvollte miatt.
mrcius 13. – 15 ezer technikus s szerel rszvtelvel megtartott sztrjk nyomn Hollywood filmstdiiban megbnul a filmgyrts. A sztrjkolk magasabb breket kvetelnek.
prilis 20. – A szvetsgesek repli sztbombzzk az Ufa babelsbergi kzpontjt, ezzel megbnul a nmet filmgyrts.
Nagy-Britannia mozitulajdonosai megersdve kerlnek ki a hborbl. A mozikat hetente 30 milli ember ltogatja. Ez a hbor eltti idszakhoz kpest 50%-os nvekedst jelent.
1946 a filmmvszetben
Esemnyek:
mjus 17. – Babelsbergben ltrejn a DEFA
jlius 16. – A Fox filmtrsasgnl a 20 ves Norma Jean Mortenson alrja, els kis mellkszerepekre szl szerzdst. A Marilyn Monroe mvsznevet vlasztja.
december 29. – Humphrey Bogart 15 ves szerzdst r al a Warner Bros. trsasggal. vi 423 ezer dollros szerzdssel a vilg legjobban fizetett sznsze lesz.
Franciaorszgban vi 100 filmet forgatnak, ngyszer annyit, mint a Szovjetuniban, msflszer annyit, mint Olaszorszgban
Szovjetuniban elkszl Alekszandr Ptusko rendezsben a Kvirg, az els agfacolor eljrssal gyrtott sznes film. A nmet szabadalmat a szvetsgesek feloldottk.
Prizsban konferencit tartanak a Fdration Internationale des Archives du Film szervezethez tartoz 14 eurpai orszg filmiparnak kpviseli. A hbor sorn elveszett eredeti filmkpik problmjrl tancskoznak.
augusztus 23-n kezddtt az els locarni Nemzetkzi Filmfesztivl, az els film mely bemutatsra kerlt Giacomo Gentiluomo O sole mio cm filmje volt.
1946-os cannes-i filmfesztivl
Az 1939. szeptember 1-jn kitrt vilghbor miatt flbeszaktott els cannes-i filmseregszemle helyett 1946. szeptember 20. s oktber 5. kztt rendeztk meg az 1. Cannes-i Nemzetkzi Filmfesztivlt. E hrom htre a Cte d’Azur bks kisvrosa a nemzetkzi filmmvszet fvrosv vlt, ahol a hossz, vres hbor utni esemny a bke s a felszabadultsg jegyben zajlott. A nemzeti zszlkkal feldsztett Croisette-en 19 orszg rsztvevi vonultak fel, s vettek rszt a hagyomnyos cannes-i „virgcsatval” ksrt virgfesztivlon, mieltt eldntttk volna, hogy az orszgaikbl rkezett filmek kzl melyikeket rdemestsk djakra.
Viszonylag magas volt a rvidfilmek (rvid jtkfilmek, dokumentumfilmek s animcis filmek) szma, kztk a magyar szrmazs John Halas (Halsz Jnos) egy alkotsa. Walt Disney egy nagyjtkfilmmel s hrom rviddel kpviseltette magt. Az alkotk kztt feltnt a ksbb vilghrnvre szert tett Cousteau kapitny, Jacques-Yves Cousteau.
1948 a filmmvszetben
Esemnyek:
Laurence Olivier Hamlet cm filmje lett az els angol film, ami Oscar-djat kapott a legjobb film kategrijban.
janur 4. – Tbb francia sznsz tiltakozik a francia filmipar amerikai filmekkel val elrasztsa ellen.
prilis 15. – Budapesten megalakul a Filmipari Igazgatsg, mely egyesti a Hunnia Filmgyrt Rt-t, a Szivrvny Laboratriumot s az j Magyar Filmirodt.
mjus 15. – Az USA Legfelsbb Brsga rejtett monopolizlsban bnsnek mondja ki az 5 vezet amerikai filmstdit.
mjus 15. – az RKO Pictures stdit pnzgyi vlsga miatt eladjk Howard Hughes texasi millirdosnak. Hughes sszesen 32 milli dollrt fizet a vllalatrt s annak lenyvllalatairt, de a cget sem tudja felvirgoztatni.
szeptember 26. – Prizsban megnylik Henri Langlois filmmzeuma.
jlius 23. – megahlt D. W. Griffith, rendez.
1949 a filmmvszetben
Esemnyek:
janur 3. – Alfred Hitchcock 990 ezer dollr sszeg szerzdst kt a Warner Bros. cggel arra, hogy 6 v alatt 4 filmet kszt velk.
mrcius 31. – Pekingben a mveldsgyi minisztriumon bell kzponti filmirodt ltestenek Jang Mu-cse vezetsvel. Ez az iroda felgyeli a hat legnagyobb stdit.
prilis 22. – Ingrid Bergmannak levelet r Joseph I. Breen a Motion Picture Association of America cenzrahatsg igazgatja. Figyelmezteti a sznsznt, hogy a karrierjt teszi kockra, ha hozzmegy Roberto Rossellinihez. Felszltja, hogy trjen vissza az USA-ba. Ingrid Bergman hrnek sokat rt, hogy frjezett asszony rvn viszont folytat Rossellinivel, majd el is vlik svd frjtl. A sznszn csak 1956-ban tr vissza Hollywoodba egy Oscar-dj tvtelre.

Forrs: http://hu.wikipedia.org/wiki/Kateg%C3%B3ria:%C3%89vek_a_filmm%C5%B1v%C3%A9szetben
|