1940-es évek
1946-ban a cannes-i lett a legfontosabb európai filmfesztivál, amelynek a fődíja az Arany Pálma.
1940 a filmművészetben
Események:
február 7. – Bemutatják Walt Disney Pinokkió című filmjét.
február 20. – Tom és Jerry debütálnak a filmvásznon.
május – A német megszálló hatóságok Varsóban 12 mozira korlátozzák a lengyel lakosok moziba járási lehetőségét. A lengyeleknek és a németeknek külön mozikat jelölnek ki.
május 17. – My Favorite Wife bemutatója.
október 1. – a francia kapitulációt követően 500 párizsi mozi újra működni kezd.
október 15. – A nagy diktátor szatirikus társadalmi vígjáték bemutatója, főszereplője Charles Chaplin.
november 13. – Walt Disney Fantázia című filmjének világpremierje. Ez az első sztereó hangzású film.
1941 a filmművészetben
Események:
augusztus – Német nyomásra megalapítják Franciaországban a France Actualités részvénytársaságot, 40% német részesedéssel. A megszállók felügyelete alatt a francia területre szánt heti filmhíradókat készít, melyeket minden nagy film vetítése előtt kötelező bemutatni.
augusztus – A japán kormány szigorú ellenőrzés alá vonja a filmipart. 1941-ben 232 nagyjátékfilm készül. A kormány az áramtakarékosságra hivatkozik.
október 12. – Leonyid Varlamov szovjet rendezőt megbízza a Moszkva környéki harcok dokumentális megörökítésével. Három hónapig 15 operatőr forgat a fronton.
november 21. – A Német Birodalom megvásárolja a cseh A-B filmvállalatot, és Prag-Film névre kereszteli át. Ezzel a legfontosabb és legmodernebb cseh filmstúdió német kézre kerül.
december – Az angol filmmágnás, Joseph Arthur Rank megszerzi az Odeon Cinema Holdings kizárólagos tulajdonjogát: 619 mozi és a szigetország legfontosabb stúdiói kerülnek a tulajdonába. Ezzel az angol filmipar meghatározó ura lesz.
december – Spanyolországban intézkedést hoznak a hazai filmgyártás támogatására. Eszerint a vetítő idejének egyhatodát spanyol filmekkel kell kitölteni.
Az Eastman Kodak bevezeti a monopak-technikolor eljárást, mely először teszi lehetővé a 35-mm-es filmszalagra valamennyi alapszín felvitelét. A módszer forradalmasítja a szines filmgyártást.
1944 a filmművészetben
Események:
április 14. – Marlene Dietrich turnéja során észak-afrikai és olaszországi amerikai katonai bázisokat keres fel.
június 3. – San Gregorió-i börtönéből partizánok kiszabadítják Luchino Viscontit.
Franciaországban 220 játékfilm készül ebben az évben.
augusztus – Moszkvában megalakul a Művészetek Tanácsa.
szeptember 1. – A Német Birodalomban az összes színházat bezárják, a könyvnyomtatást betiltják és az újságkiadást korlátozzák. Németországban a film és a rádió lesz az információáramlást biztosító média.
Az USA filmiparának 240 ezer alkalmazottja közül 40 ezer a hadsereg kötelékébe tartozik, közülük 1500 a Screen Actors Guild tagja. Hollywood szereposztási nehézségekkel küzd.
Magyarországon tucatnyi film készül. Egy részüket nem mutatják be. A legtöbb film összecsapott. Amerikai és szovjet filmeket nem játszanak a mozik. A szakemberek megnézhetik néhányukat – a közönség a zugmozikban, titkos vetítéseken, méregdrágán láthatja az Elfújta a szél tekercseit.
1945 a filmművészetben
Események:
január – Teljesen összeomlik a japán filmipar a növekvő anyaghiány és a művészek távolléte miatt.
március 13. – 15 ezer technikus és szerelő részvételével megtartott sztrájk nyomán Hollywood filmstúdióiban megbénul a filmgyártás. A sztrájkolók magasabb béreket követelnek.
április 20. – A szövetségesek repülői szétbombázzák az Ufa babelsbergi központját, ezzel megbénul a német filmgyártás.
Nagy-Britannia mozitulajdonosai megerősödve kerülnek ki a háborúból. A mozikat hetente 30 millió ember látogatja. Ez a háború előtti időszakhoz képest 50%-os növekedést jelent.
1946 a filmművészetben
Események:
május 17. – Babelsbergben létrejön a DEFA
július 16. – A Fox filmtársaságnál a 20 éves Norma Jean Mortenson aláírja, első kis mellékszerepekre szóló szerződését. A Marilyn Monroe művésznevet választja.
december 29. – Humphrey Bogart 15 éves szerződést ír alá a Warner Bros. társasággal. Évi 423 ezer dolláros szerződéssel a világ legjobban fizetett színésze lesz.
Franciaországban évi 100 filmet forgatnak, négyszer annyit, mint a Szovjetunióban, másfélszer annyit, mint Olaszországban
Szovjetunióban elkészül Alekszandr Ptusko rendezésében a Kővirág, az első agfacolor eljárással gyártott színes film. A német szabadalmat a szövetségesek feloldották.
Párizsban konferenciát tartanak a Fédération Internationale des Archives du Film szervezethez tartozó 14 európai ország filmiparának képviselői. A háború során elveszett eredeti filmkópiák problémájáról tanácskoznak.
augusztus 23-án kezdődőtt az első locarnói Nemzetközi Filmfesztivál, az első film mely bemutatásra került Giacomo Gentiluomo O sole mio című filmje volt.
1946-os cannes-i filmfesztivál
Az 1939. szeptember 1-jén kitört világháború miatt félbeszakított első cannes-i filmseregszemle helyett 1946. szeptember 20. és október 5. között rendezték meg az 1. Cannes-i Nemzetközi Filmfesztivált. E három hétre a Côte d’Azur békés kisvárosa a nemzetközi filmművészet fővárosává vált, ahol a hosszú, véres háború utáni esemény a béke és a felszabadultság jegyében zajlott. A nemzeti zászlókkal feldíszített Croisette-en 19 ország résztvevői vonultak fel, s vettek részt a hagyományos cannes-i „virágcsatával” kísért virágfesztiválon, mielőtt eldöntötték volna, hogy az országaikból érkezett filmek közül melyikeket érdemesítsék díjakra.
Viszonylag magas volt a rövidfilmek (rövid játékfilmek, dokumentumfilmek és animációs filmek) száma, köztük a magyar származású John Halas (Halász János) egy alkotása. Walt Disney egy nagyjátékfilmmel és három röviddel képviseltette magát. Az alkotók között feltűnt a később világhírnévre szert tett Cousteau kapitány, Jacques-Yves Cousteau.
1948 a filmművészetben
Események:
Laurence Olivier Hamlet című filmje lett az első angol film, ami Oscar-díjat kapott a legjobb film kategóriájában.
január 4. – Több francia színész tiltakozik a francia filmipar amerikai filmekkel való elárasztása ellen.
április 15. – Budapesten megalakul a Filmipari Igazgatóság, mely egyesíti a Hunnia Filmgyártó Rt-t, a Szivárvány Laboratóriumot és az Új Magyar Filmirodát.
május 15. – Az USA Legfelsőbb Bírósága rejtett monopolizálásban bűnösnek mondja ki az 5 vezető amerikai filmstúdiót.
május 15. – az RKO Pictures stúdiót pénzügyi válsága miatt eladják Howard Hughes texasi milliárdosnak. Hughes összesen 32 millió dollárt fizet a vállalatért és annak leányvállalataiért, de a céget ő sem tudja felvirágoztatni.
szeptember 26. – Párizsban megnyílik Henri Langlois filmmúzeuma.
július 23. – megahlt D. W. Griffith, rendező.
1949 a filmművészetben
Események:
január 3. – Alfred Hitchcock 990 ezer dollár összegű szerződést köt a Warner Bros. céggel arra, hogy 6 év alatt 4 filmet készít velük.
március 31. – Pekingben a művelődésügyi minisztériumon belül központi filmirodát létesítenek Jüang Mu-cse vezetésével. Ez az iroda felügyeli a hat legnagyobb stúdiót.
április 22. – Ingrid Bergmannak levelet ír Joseph I. Breen a Motion Picture Association of America cenzúrahatóság igazgatója. Figyelmezteti a színésznőt, hogy a karrierjét teszi kockára, ha hozzámegy Roberto Rossellinihez. Felszólítja, hogy térjen vissza az USA-ba. Ingrid Bergman hírének sokat árt, hogy férjezett asszony révén viszont folytat Rossellinivel, majd el is válik svéd férjétől. A színésznő csak 1956-ban tér vissza Hollywoodba egy Oscar-díj átvételére.
Forrás: http://hu.wikipedia.org/wiki/Kateg%C3%B3ria:%C3%89vek_a_filmm%C5%B1v%C3%A9szetben
|