movie-history
Men

Foldal

A film

Filmfesztivlok, djak

vek a filmmvszetben

Extrk

Vendgknyv

 
Site

Szerkeszt: Kriszti

Trsszerkeszt: Nincs

Tma: A film trtnete napjainkig

Oldal cme: 

movie-history.gportal.hu

Host: gportal.hu

CCS kdrt ksznet:

design-world.flaunt.nu

Informcik f forrsa:

hu.wikipedia.org

 
Bejelentkezs
Felhasznlnv:

Jelsz:
SgSg
Regisztrci
Elfelejtettem a jelszt
 
Ltogatk
Induls: 2014-07-02
 
A magyar rajzfilmmvszet

 

A magyar rajzfilmmvszet

Az animcis film trtnete

 

A magyar animci hatvanas-hetvenes-nyolcvanas vekbeli mveit s mvszeit a nemzetkzi szakma ma is szmon tartja s elismeri. A magyar alkotmhelyek azonban inkbb csak elindtani, mint megtartani tudtk a hazai rajzfilmeseket, akik gyakran klfldn kamatoztattk tehetsgket. gy a magyar animci nem tudta megrizni nemzetkzi, vezet pozcijt, nem tudott hossz tvon stlusteremt maradni. Ennek ellenre a magyar animci gazdag trtnelemre tekinthet vissza, a legnsgesebb idkben is kpes egyni stlust megtallva maradandt alkotni.

 

 

A kezdetek

Az idszmts eltti magyar animci Kat Kiszly Istvn grafikus nevhez ktdik, aki igen korn, 1914-ben mr foglalkozott rajzfilmksztssel. A fekete-fehr Rme s Jlia (1921) s a sznes Bogrorfeum (1932) cm rnyfilmjei azrt is figyelemremltk, mert mindezidig egyetlen hasonl technikj animci sem kszlt. Az els fnnmaradt rajzos dokumentumunk mgsem tle, hanem Vrtes Marcelltl szrmazik, aki 1918-ban ksztett karikatrkat az Est hradfilm szmra. Br akkoriban a vilg egyik legjobb rajzfilmes grdja dolgozott Magyarorszgon, mgis rajzfilmek helyett reklmokat, rajzos hradkat s mozg karikatrkat gyrtottak.

A professzionlis magyar animci szletse az 1928-as vhez kthet, amikor az emigrcibl hazatr Bortnyik Sndor festmvsz reklmmvszeti iskolt nyitott. Itt ismerkednek meg egymssal Halsz Jnos, Vsrhelyi Viktor, Kassovitz Flix s Macskssy Gyula. Vsrhelyi Viktor 1930-ban Prizsba tvozik, s Victor Vasarelyknt vilgkarriert fut be. Halsz Jnos 1936-ban Londonba kltzik s felesgvel, Joy Batchelorral megalaptjk a vilghr „Halas and Batchelor” rajzfilmvllalatot, ahol elszr llami megrendelsre propagandafilmeket gyrtanak, majd 1954-ben az Orwell regnybl elksztik az els egsz ests angol rajzfilmet, az llatfarmot.

Macskssy Gyula itthon maradt s Kassovitz Flixszel, Sznssy Ernvel, valamint az akkor mg itthon alkot Halsz Jnossal sajt reklmstdit alapt, ahol 1945-ig kzel 150 reklmfilm kszl a legklnbzbb animcis technikval. Legtbbjk lvezetes remekm, mely nmagban is meglln a helyt kerek trtnetnek ksznheten: gy az Izz szerelem, melyben a spadt Tungsram g kivirul, az Unikum Szerencss flottsa, a Schmoll paszta Vidm suszterinasa, a Darmol hashajt vagy a Csaldi kvptl trgymozgatsos animcija, melyben Kvs Kanncska s Csaldi Kvptl rk hsget esksznek egymsnak. Macskssy ksbb az llamosts idejn is folytatta a reklmfilmksztst, s egyedi tanmesjvel megteremtette az tmenetet a reklm s a szrakoztatsra sznt rajzfilm kztt. Ekkor szlettek azok a mig emlkezetes alkotsok, mint a fogmossra buzdt Az egr s az oroszln, a tejivst szorgalmaz Hol a macska? vagy Uhuka, a kis bagoly trtnete, aki egsz nap a tv eltt lt.

 

 

A sok tehetsges mvsz szlhazjban, Magyarorszgon a II. vilghborig mgsem kszltek komoly rajzfilmek, egyrszt mert a belfldi piacon a mozik nem tudtk finanszrozni a kltsges animcis filmeket, klfldn pedig az amerikai rajzfilmek egyeduralma tretlennek bizonyult. A II. vilghbors embarg aztn lehetv tette, hogy Eurpa-szerte fggetlen rajzfilmiskolk jjjenek ltre. Magyarorszgon a hbor utni llamosts hozott vltozst, de mg ekkor sem kszlhetett vi egy rajzfilmnl tbb. A filmgyrts llamoststl az animci az 1949-ben megalakult Magyar Filmgyrt Vllalat Szinkron Fosztlya al tartozott, majd rvid idn bell hatrozat szletett a rajz-s bbfilm nllstsrl, gy 1957-ben Pannnia Filmstdi nven szletett jj. 1959-tl viszonylagos nllsggal br Rajz- s bbfilm osztly lett, ln dr. Matolcsy Gyulval. A magyar animci letre keltsben Macskssy Gyulnak s kis csapatnak volt a legnagyobb rdeme. A rajzfilmksztssel egy kicsi, becsempszett tekercs Disney-filmet tanulmnyozva ismerkedtek.

 

Az els ksrleti bbfilm Olcsai Kiss Zoltn Megy a juhsz szamron (1948) s a Vitamin abc (1950) utn 1951-ben mutattk be a kznsgnek az els magyar, sznes rajz-mesefilmet, Macskssy s Fekete Edit A kiskakas gymnt flkrajcrjt. Ez a film mfajtrtnetei szempontbl is meghatroz volt, mivel az alkotk ekkor ismertk fel a rajzfilm egyik specilis lehetsgt, a lehetetlen brzolst. Innen szmtjuk a magyar filmanimci els szakaszt, ekkortl beszlnk az alkotk els nemzedkrl s stabilizld filmgyrtsrl. Ekkor szlettek azok a mig emlkezetes mesefilmek, melyek meghoztk a nemzetkzi sikert a hazai szakmnak – Erdei sportverseny (Macskssy, 1952), Kutyaktelessg (Macskssy – Fekete, 1953), Kt bors krcske (Macskssy, 1955), A telhetetlen mhecske (Macskssy, 1958). Ezeken a filmeken mg erteljesen rezhet volt az amerikai hats, ennek ellenre annyira sikeresek lettek, hogy a hazai illetkeseket is meggyzte, a rajzfilmgyrtst nem lehet megszntetni, st, tmogatni kell. Ekkor kszthette el a kt Mricz-adaptcit Csermk Tibor – A trk s a tehenek (1957), a Kismalac s a farkasok (1958) – melyek jabb klfldi elismerseket szereztek a hazai szakmnak. 1959-ben gykeres vltozs kvetkezett be a magyar animcis filmgyrts tmavilgt s stlust tekintve is. Macskssy az oberhauseni eurpai rvidfilmfesztivlrl visszatrve felismerte a rajzfilm klnleges, gondolati lnyegt, s vgleg szaktani akart a Disney-stlussal. Ennek szellemben kszlt 1960-ban A ceruza s a radr (Macskssy), mely az egymsrautaltsg klti, egyben humoros pldjt nyjtotta, valamint a Prbaj (Macskssy – Vrnai), mely megszerezte a hazai rvidjtkfilm els cannes-i djt, s felhvta a figyelmet a magyar animcira.

 

 

 

 

Az animcis jhullm

 

A hatvanas vek elejtl mind tartalmukban, mind formjukban megvltoztak a filmek, s valsgos animcis jhullm vette kezdett. Az Iparmvszeti Fiskoln specilis rajzfilmes kpzs indult be, ahonnan j, tehetsges fiatalok kerltek a Macskssy-mhelybe, gy Gmes Jzsef, Richly Zsolt, Nepp Jzsef, Dargay Attila, Kovsznai Gbor, Szoboszlay Pter, Reisenbchler Sndor s Jankovics Marcell. Munkssgukkal megkezddtt a magyar animci felntt vlsnak korszaka. Ez az idszak volt a magyar animcis mvszet els aranykora, amikor a legjellemzbb film az gynevezett egyedi film. Ezek a tmr, 8-10 perces, frappns mondanivalj trsadalomkritikk mr nem a gyerekeknek, hanem a felntt kznsgnek kszltek. A magyar animci vezrstlusv az intellektulis karikatra vlt.

 

 

A vltozs elindtjnak Nepp Jzsef Szenvedlye (1961) tekinthet, Gusztv fszereplsvel, amely elsknt szaktott a mesehagyomnnyal. A hatvanas vekben gy az animcis film a korszak hiteles dokumentumv vlt, a napraksz tmk, a htkznapok kritikja a mfaj abszurd, morbid, fekete sznezetben mutatkozott meg: t perc gyilkossg (Nepp, 1966), Tz deka halhatatlansg (Macskssy–Vrnai, 1966), Elloptk a vitaminomat (Foky Ott, 1966). Ekkor kaptk az els klfldi megrendelst az Artr c. sorozat elksztsre, s rendkvl npszerek lettek a Macskssy–Vrnai ltal ksztett Peti-filmek. De rajtuk is tltett npszersgben a Nepp–Dargay–Jankovics ksztette Gusztv-sorozat, melyben az egyszer vonalakkal megrajzolt kisember-figura az apr, semmifle trvnybe nem tkz, mgis bosszant emberi hibkat figurzta ki. Gusztv neve fogalomm vlt, s olyan sok rsz kszlt belle, hogy az egsz msodik nemzedk bemutatkozhatott ltala.

 

 

A Magyar Filmtrszt 1968-as megalakulsa kedveztlenl rintette a filmszakmt, mivel szinte teljesen megszntettk a sorozatfilmek anyagi tmogatst. A Pannnia Stdi azonban ezt elkerlend kidolgozta a televzis animcis filmgyrts megindtst. A Magyar Televzi meg is rendelte az els sorozatot Magyarzom a mechanizmust cmmel, mely akkora sikert aratott, hogy fszereplje, dr. Agy figurja mg szmtalan sorozatban szerepelt. Ezzel prhuzamosan indult meg a szrakoztat filmek gyrtsa a televzi szmra. A Mzga csald francia finanszrozssal szletett meg, ezt kvette a Nepp – Romhnyi fle Dr.Bub, majd Macskssy Gyula tjra indtotta az els paprkivgsos sorozatot a Frakk, a macskk rmt. A sorozat olyan sikeres lett, hogy megalapozta a gyermeksorozatok rendelst, gy hamarosan kvette Frakkot Kukori s Kotkoda (Mata Jnos), az els bbfilm figura Mirr-murr, a kandr (Foky Ott), a Kocksfl nyl (Richly Zsolt), Magyar npmesk (Jankovics Marcell), a Vizipk-csodapk, majd Pom-pom npszer mesi (Dargay Attila). jdonsg a gyermekanimci, amely Macskssy Kati tmiban Nekem az let teccik nagyon… (1976) jelenik meg.

 

 

 

A hetvenes vekben megindult a folyamatos nagyjtkfilm-gyrts. Elsknt 1971-ben a Petfi Sndor 150. vforduljra alig 22 hnap alatt ksztette el Jankovics Marcell hat rendeztrsval a Jnos vitzt. A szecesszis stlus, els magyar animcis nagyjtkfilm 1973-as bemutatja osztatlan sikert aratott, s elindtotta a mfaj filmjeinek gyrtst. Amerikai megrendelsre kszti el Gmes Jzsef a Hug, a vzilt 1973-ban. A legnagyobb kasszasiker Dargay Attila Ldas Matyija (1976) lett, majd ezt kvette a kevsb sikeres Kovsznai Gbor Gyrgy Habfrd (1979) cm alkotsa. j mfaj is szletben volt, az animcis dokumentumfilm. Kovsznai Gyrgy, Macskssy Kati, Szoboszlay Pter, Vajda Bla monolgikus, dokumentatv formval ksrletezett. Az j, sorrendben a harmadik nemzedk: tbbek kztt Cak Ferenc, Rfusz Ferenc, Herndi Tibor, Orosz Istvn s Varsnyi Ferenc a kor legjelentsebb mozi-rvidfilm alkotiknt mutatkoztak be.

 

 

 

Az animci aranykora – 1980-86

 

A nyolcvanas vek elejn a Pannnia Filmstdit mr a vilg t legjelentsebb rajzfilmmhelye, a Walt Disney, a Hanna-Barbera, a Sojuzmultfilm s a japn Toei kztt tartottk szmon. A Pannnia sorra kapta a klfldi megrendelseket, amely az alkotknak kitn kiugrsi lehetsget biztostott. Jankovics Marcell az Air India lgitrsasg megbzsbl ksztett reklmfilmje a Bejruti Fesztivl Arany Cdrus Nagydjt hozta el. A vilg minden nagyobb fesztivljn szletett magyar dj, felsorolsuk lehetetlen lenne, de egy mindenkppen emltst rdemel, mgpedig Rfusz Ferenc 1981-es els magyar Oscar-dja, melyet A lgy cm httranimcis filmjvel nyert el, amely a mfajban addig egyedlll volt.

 

 

A korszakot a hosszfilmek gyrtsa fmjelzi, melyek fele a sorozatfilmek tkomponlsbl szletett, de emellett szp szmmal szlettek az j alkotsok. A ksrletez kategriban a Fehrlfia (Jankovics Marcell, 1980), Hfehr (Nepp Jzsef, 1983), valamint szrakoztat filmek, mint a Szaffi (Dargay Attila, 1984), Macskafog (Ternovszky Bla, 1986). A hagyomnyos technikk mellett megjelentek az alternatv eszkzkkel ksztett animcis filmek is, a gyurmbl sszell Auguszta, Cak homokanimcii, a lzer animcival kszlt Rhapsody in Blue Jeans stb.

 

 

A fennmaradsrt vvott harc – 1986-1998

 

A vezet alkotk nagy rsze a nyolcvanas vek vgn tvozott klfldre, ami szoros oksgi viszonyban llt az llami tmogatsok cskkensvel. Ennek ellenre az itthon maradt alkotk nem ttlenkedtek, s olyan alkotsok szlettek, mint az Ab Ovo (Cak Ferenc), az Ujjhullm (Nagy Gyula) vagy az Allegro vivace (Reisenbchler Sndor), valamint Jankovics Marcell nagyszabs vllalkozsnak els darabja, Az ember tragdija – melyek tbb fesztivl djt is elhoztk. A Magyar Televzi tovbbra is nll megrendelknt s a televzis sorozatok moziforgalmazsra val tengedssel vett rszt az anyagi problmk megoldsban. Az 1986-90 kztti idszakot a sorozatfilmek visszatrse jellemezte, a megkedvelt animcis filmek jabb s jabb epizdjai kszltek el a Televzi megrendelsre.

 

 

A rendszervlts utn a mfajtl teljesen megvonjk az llami tmogatst, gy a magyar animci szinte teljesen ellehetetlenl. A Pannnibl sorra lptek ki az alkotk, hogy sajt lbukra lljanak. A rgi stdi Pannoniafilm Kft.-v alakult s Jankovics Marcell vezetsvel folytatta a harcot a bekebelezs ellen. A Magyar Mozgkp Alaptvny megalakulsval az elkszlt filmek jobbra alaptvnyi plyzatok tmogatsval szlettek. 1992-ben alakult meg a Magyar Cartoon, hogy az EU mdiaprogramjhoz kapcsolja a magyar animcis filmgyrtst, s 1995-ben 10 jelentsebb rajzfilmstdit s 2 bbstdit tartott szmon. Az animcis filmgyrts virgkorban a Pannnia mellett kt jelentsebb rajzfilmes mhely is ltrejtt. Varga Csaba Pcsett indtotta el 1988-ban a Varga Stdit, amely az els magnkzen lv animcis mhely volt akkoriban, ahol a legnagyobb klfldi megrendelk, mint a BBC, a Music TV is folyamatosan rendeltek. A vilg tls vgn ekzben az ugyancsak magyar szrmazs Csup Gbor lendtette ki mlypontjrl az animcit a Simpson csald sorozatval.

Ma mr szmtalan kisebb s nagyobb animcis filmstdi s mhely is mkdik Magyarorszgon, s sszevetve szinte mg soha nem dolgoztak ennyien a szakmban. Noha az infrastruktra rendelkezsre ll, mg sincs elg pnz a szerzi filmre, gy a legtbben a jvedelmezbb klfldi brmunkkbl tartjk fenn magukat. Br ma is hoznak el djakat fesztivlokrl a magyar animcis filmek, a visszhangjuk kisebb, mint korbban volt.

 

 

 

 

 

 

 

Forrs: http://www.filmtett.ro/cikk/1439/az-animacios-film-tortenete-4-3

 

 

 

 

A PlayStation 3 átmeneti fiaskója után a PlayStation 4 ismét sikersztori volt. Ha kíváncsi vagy a történetére, katt ide!    *****    A Bakuten!! az egyik leginkább alulértékelt sportanime. Egyedi, mégis csodálatos alkotásról van szó. Itt olvashatsz róla    *****    A PlayStation 3-ra jelentõsen felborultak az erõviszonyok a konzolpiacon. Ha érdekel a PS3 története, akkor kattints ide    *****    Új mese a Mesetárban! Téged is vár, gyere bátran! Mese, mese, meskete - ha nem hiszed, nézz bele!    *****    Az Anya, ha mûvész - Beszélgetés Hernádi Judittal és lányával, Tarján Zsófival - 2025.05.08-án 18:00 -Corinthia Budapest    *****    ✨ Egy receptes gyûjtemény, ahol a lélek is helyet kapott – ismerd meg a „Megóvlak” címû írást!    *****    Hímes tojás, nyuszipár, téged vár a Mesetár! Kukkants be hozzánk!    *****    Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, nyaralók és egyéb épületek homlokzati szigetelését! 0630/583-3168    *****    Nagyon ütõs volt a Nintendo Switch 2 Direct! Elemzést a látottakról pedig itt olvashatsz!    *****    Elkészítem születési horoszkópod és ajándék 3 éves elõrejelzésed. Utána szóban minden kérdésedet megbeszéljük! Kattints    *****    Könyves oldal - egy jó könyv, elrepít bárhová - Könyves oldal    *****    20 éve jelent meg a Nintendo DS! Emlékezzünk meg ról, hisz olyan sok szép perccel ajándékozott meg minket a játékaival!    *****    Ha érdekelnek az animék,mangák,videojátékok, japán és holland nyelv és kultúra, akkor látogass el a személyes oldalamra.    *****    Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, nyaralók és egyéb épületek homlokzati szigetelését! 0630/583-3168 Hívjon!    *****    Könyves oldal - Ágica Könyvtára - ahol megnézheted milyen könyveim vannak, miket olvasok, mik a terveim...    *****    Megtörtént Bûnügyekkel foglalkozó oldal - magyar és külföldi esetek.    *****    Why do all the monsters come out at night? - Rose Harbor, a város, ahol nem a természetfeletti a legfõbb titok - FRPG    *****    A boroszkányok gyorsan megtanulják... Minden mágia megköveteli a maga árát. De vajon mekkora lehet ez az ár? - FRPG    *****    Alkosd meg a saját karaktered, és irányítsd a sorsát! Vajon képes lenne túlélni egy ilyen titkokkal teli helyen? - FRPG    *****    Mindig tudnod kell, melyik kikötõ felé tartasz. - ROSE HARBOR, a mi városunk - FRPG