A filmfesztiválok szervezett, hosszabb időn át tartó filmbemutatók egy vagy több moziban vagy vetítési helyszínen, általában egy városban megrendezve. A bemutatott filmek általában napjaink produkciói, illetve az egyes fesztiválok témájától függően lehetnek nemzetközi vagy a fesztivált rendező nemzet filmiparának hazai művei. A fesztiválok koncentrálhatnak egy meghatározott filmkészítőre, műfajra (pl. film noir) vagy meghatározott tartalomra (pl. meleg filmek fesztiválja). Számos rendezvény specializálódik rövidfilmekre, melyek hossza maximálva van. A filmfesztiválok általában évente megrendezésre kerülő események.
Történelem
Az első fontosabb filmfesztivált Velencében tartották 1932-ben Velencei Nemzetközi Filmfesztivál elnevezéssel. A világ jelentős filmfesztiváljai: Berlini Nemzetközi Filmfesztivál, Edinburgh Nemzetközi Filmfesztivál, Cannes-i fesztivál, Moszkvai Nemzetközi Filmfesztivál és a Karlovy Vary-i Nemzetközi Filmfesztivál.
Az Edinburgh Nemzetközi Filmfesztivált 1947-ben alapították az Egyesült Királyságban, ez a világ legrégebb óta folyamatosan futó filmfesztiválja. A szintén Egyesült Királyságbeli Raindance Filmfesztivál a független filmkészítés legnagyobb ünnepsége, melyet minden év októberében rendeznek Londonban.
Az első észak-amerikai filmfesztivál a The Chris Awards néven is ismert Columbus Nemzetközi film és videó fesztivál, melyet 1953-ban tartottak. A San Francisco-i Film Arts Foundation szerint ez a díjátadó rendezvény a dokumentum, oktatási és üzleti célú filmek egyik legrangosabb megmérettetése az Egyesült Államokban, mely Észak-Amerikában a legrégebbi ilyen rendezvény.
Ezt követte négy évvel később a San Francisco Nemzetközi Filmfesztivál 1957 márciusában, mely a mozifilmek drámai műfajára koncentrál. Ennek a rendezvénynek fontos szerepe van külföldi filmek amerikai közönségnek való bemutatásában. A fesztivál alapító évében olyan műveket mutattak be, mint Kuroszava Akira Véres trón és Satyajit Ray Az út éneke című filmjei.
Napjainkra már több ezer filmfesztivál kerül megrendezésre a világon a nagy ismertségű fesztiváloktól az olyan témafesztiválokig, mint például a Terror Film Fesztivál Philadelphiában.
Napjaink
Az 1990-es évektől világszerte körülbelül 200 filmfesztivált tartanak meg. Európában a legfontosabbak a
-
Cannes-i Fesztivál
-
Berlini Nemzetközi Filmfesztivál
-
Velencei Nemzetközi Filmfesztivál
A producerek, rendezők és színészek számára egy fesztivál díj különlegesen fontos jelentőségű, mivel ez gyakran belépő a nemzetközi filmpiacra. Az újságírók gondoskodnak a népszerűségéről, ami számos nagy produkciónak moziközönséget szervez.
Az Oscar-díj (hivatalos nevén Academy Award) az Egyesült Államok legrangosabb filmművészeti díja, amelyet a Filmművészeti és Filmtudományi Akadémia (AMPAS) ad ki több kategóriában 1929 óta.
Golden Globe-díj a hollywoodi külföldi sajtó díja, az Oscar-díj előszobájának is nevezik.
A César-díj (röviden: César, ejtsd: szézár) Franciaország legrangosabb filmművészeti díja.
A BAFTA-díj a Brit Film- és Televíziós Akadémia díja, melyet minden évben több témában és kategóriában ad ki.
Forrás: http://hu.wikipedia.org/wiki/Filmfesztiv%C3%A1l
|