movie-history
Men

Foldal

A film

Filmfesztivlok, djak

vek a filmmvszetben

Extrk

Vendgknyv

 
Site

Szerkeszt: Kriszti

Trsszerkeszt: Nincs

Tma: A film trtnete napjainkig

Oldal cme: 

movie-history.gportal.hu

Host: gportal.hu

CCS kdrt ksznet:

design-world.flaunt.nu

Informcik f forrsa:

hu.wikipedia.org

 
Bejelentkezs
Felhasznlnv:

Jelsz:
SgSg
Regisztrci
Elfelejtettem a jelszt
 
Ltogatk
Induls: 2014-07-02
 
Magyar televzizs trtnete

 

A magyar televzizs trtnete 1954. janur 20-n kezddtt az M1, Magyarorszg els televziadja ksrleti adsainak a beindulsval. Az M1 mellett ma mr tbb mint 120 magyar nyelv csatorna szrakoztatja a tvnzket.

 

A kezdetek

1946 tavaszn a Kzlekedsi s Posta Killtson lthatta a kznsg a televzit mkds kzben. A msor egy hrom mter hosszsg hurokfilm volt, amelyen hrom n beszlgetett. Nemes Tihamr szerkesztett hozz katdsugrcsves letapogatssal mkd kszlket. A katdsugrcs mkdshez szksges 1000 voltos andfeszltsget szrazelemekbl ll oszlop szolgltatta.

1953. janur 23-n dnts szletett a hazai televzizs megindtsrl. A dnts rtelmben a kzben jpestrl Kbnyra teleplt Orion gyrat bzta meg a Minisztertancs, hogy haladktalanul kezdje meg televzi vevkszlkek gyrtsnak technikai elkszleteit. Eleinte egy 14 x 18 cm-es kpmret vevkszlket fejlesztettek ki, gyhogy az 1954. janur 20-n megindul els prbaadsok mr ezeken a kszlkeken voltak lthatak. A nagy tmegeket vonz szi mezgazdasgi vsr egyik kiemelt ltvnyossga is ez a tvkszlk tpus volt. A vsrt kveten a Corvin Nagyruhz, akkori nevn Budapest Nagyruhz kirakatban is dszhelyen mutatkozott be a televzi.

Az els ads 1954. december 16-n trtnt: Lng va mrnkrl kszlt diapozitvet kzvettettek a Gyli ti pletbl, s ezt az Orion gyr pletben, 4 km-rel tvolabbrl vettk.

1955 augusztusra megszletett a szriagyrtsra sznt tvkszlk els prototpusa, az Orion AT-501.

1956 tavasztl kerltek az els kszlkek forgalomba, kezdetben csak Budapesten, az akkori Lenin krti Ravill-Kereskedelmi Vllalat boltjba, 5500 Ft/db ron (akkor egy mrnk fizetse tlag 550-650-Ft volt), amelybl kzel tz nap alatt adtak el 150 darabot. 1957-re 5000 darab eladst cloztk meg.

1957. mjus 1-jn hivatalosan megindult a Magyar Rdi s Televzi msoradsa. Nem hivatalosan mr 1957. februr 23-n beszntettk a prbaadsok sugrzst, innentl fogva „lesben” mentek msorok, felkszlsi idt hagyva a mjusi indulsra.

Kzponti hatrozatra mr 1956 tavasztl ksrleti adsok voltak Budapesten, keddi s pnteki napokon. Oktber 23-a keddre esett, aznap az ads elmaradt.

1957. februr 23-n a Szchenyi-hegyi 1 kW-os adrl megindult az 50–90 km-es krzetben foghat ksrleti ads, heti kt napon, zenei s irodalmi msorokkal. Megrkezett az els PYE-kzvettkocsi, amely mikrohullm adjval 20–30 km tvolsgban jtszd esemnyek tovbbtsra is alkalmas volt.

1958 msodik felben a szkesfehrvri VT (Videoton) gyr is megkezdte a tvkszlkek fejlesztst s gyrtst a nvekv npszersg kielgtse cljbl. Ekkoriban hinygazdasg mkdtt, vagyis nem volt annyi kszlk a piacon, amennyire igny lett volna. 1960. jnius 30-n az elfizetk szma mr 78 681 ft tett ki.

1960-ban a Videoton gyr bemutatta els nll fejleszts, Tavasz tpus kszlkt. Az Orion gyrban elkszlt a 400 000. tvkszlk, amelybl 53 000 exportra kerlt (KGST megllapods szerint).

1969. prilis 5-n sugroztk az els sznes adst haznkban, megkezddtek az els francia importbl szrmaz sznes kszlkek forgalmazsa is, br az ra visszatartervel brt, emiatt az akkori sttuszszimblum egyik trgyv lett. Az els sznes adsokat is ezeken az akkor az orszgban mkd 2-300 francia ksrleti kszlken lehetett fogni.

1970-ben az els sznes helyszni kzvetts az prilis 4-ei dszszemle volt. Az elfizetk szma ekkorra mr (augusztusra) elrte az 1 milli 700 ezret, amely elfizetsekhez tartoz kszlkek zmt a hazai gyrak adtk. Ugyanebben az vben kezddtt meg a hazai sznes kszlkek gyrtsa is.

A Magyar Televzi 1982. november 30-n elindtotta a teletext szolgltatst.

 

Msortovbbts mikrohullm lnccal

A terleti adknak msorral val elltst csak rvid ideig vgeztk vezetk nlkl, a vezrad jeleinek vtelvel. Hamarosan kipltek a mikrohullm lncok az orszgon bell. Kiplt az els nemzetkzi mikrohullm vonal, amely az osztrk televzi msornak budapesti vtelt tette lehetv. Ebbl is csak azok a msorok kerltek adsba, amelyeknl tisztzdott a szerzi jogdj krdse.

 

Msortovbbts kbelen

Kezdetben csak lakhzak egysges msorelltsa rdekben pltek kbelhlzatok. Ehhez egy antennakszlet volt szksges a hztetn, s a lakpletben kiptett nagykzssgi kbelhlzat.

Ennek a techniknak az alapjain elkezddtt olyan kbelhlzatok kiptse is, amelyek egy-egy telepls nagyobb rszt, vagy egszt kpesek voltak msorral elltni.

Amint megjelentek a kbelszolgltatk, azonnal jelentkezett az a lehetsg, hogy olyan stdik is msort tudjanak sugrozni, amelyek vezetk nlkli sugrzsra nem rendelkeztek engedllyel. Ma mr sokkal tbb „kbeltelevzis” csatorna ltezik, mint antennval foghat csatorna.

 

Kls eszkzk csatlakozsa

A kezdeti vevkszlkeket auttranszformtorrl mkdtettk, gy galvanikus kapcsolatban voltak az elektromos hlzattal. Az elektroncsvek soros ftsek voltak, ftfeszltsgknek ki kellett adnia a 220 voltot. rintsvdelmi szempontbl ezt a megerstett szigetelssel kell megoldani.

Az els problmt a fejhallgatk csatlakoztatsa jelentette. Ezt hangfrekvencis elvlaszt transzformtorral oldottk meg.

A kvetkez problma akkor keletkezett, amikor forgalomba kerltek az els VHS kpmagnk. Ehhez a tvkszlkeken vide kimenetet kellett kipteni. A problma teljes megoldsa az lett, hogy az egsz vevkszlket transzformtor vlasztotta le a villamos hlzatrl.

 

Mholdra kerl a magyar televzi

A klhoni magyarsgnak hazai hrekkel s szrakoztat msorokkal val elltsa rdekben nll msorcsatornt hoztak ltre. Ez a Duna televzi. Adst kezdetben az Astra mholdrl sugroztk Eurpa szmra. Az elltottsgi terlet clpontja elssorban a Szkelyfld volt, de kell minsg vevkszlkkel Prizsban, Berlinben is foghat volt.

A msorcsatornk bvlse s a rendelkezsre ll kisszm orszgos frekvenciakszlet szksgess tettk, hogy a Magyar Televzi msodik msora (akkor mg analg formban) mholdra kerljn. Ez tette lehetv a kt orszgos kereskedelmi televzi engedlyezst.

Magyarorszg hrom orszgos analg frekvenciakszlettel rendelkezik; a digitlis msorszrs cljra elvileg hat frekvenciakszletet (multiplexet) engedlyeztek.

 

Kereskedelmi televzizs

1997-ben kezdte meg mkdst a kereskedelmi televzizs kt meghatroz vllalkozsa: az RTL Klub s a TV2.

 

A rendszervltstl napjainkig

A rendszervltsnak ksznheten lehetsg nylt arra, hogy a Magyar Televzin kvl ms magyar nyelv tvcsatornk is megkezdjk a sugrzst, valamint klfldi nagyvllalatok helyi csatorninak a beindulsra. A 80-as vek vgn elkezddtt az MTV Eurpa kdolatlan sugrzsa angolul. Majd 1990-ben elindult Magyarorszg els kt magntelevzija, az ATV s a Szv TV. 1991-ben megjelent az els klfldi tulajdonban lv magyar tv-csatorna, az HBO.

1992-ben megkezdte adst a msodik kzszolglati televzitrsasg is, a Duna Televzi. 1993-ban elindult Magyarorszg els gyerektvje, a Cartoon Network, igaz ekkor mg angolul. 1994-ben a TV3 is megkezdte adst. 1995 nyarn az MTV kdoltt tette adst, ezrt abban az vben megindult a magyar nyelv Top TV helyette. Mg abban az vben indult el az Antenna 3, a ksbbi Msat, valamint a Budapest TV. 1997-ben elindult a Z+, a ksbbi VIVA. 1998-ban az Msat-on elindult a Nickelodeon-blokk, majd az Msat 1999-es megsznsvel a Nickelodeon kln csatornaknt folytatta sugrzst. Abban az vben sugrzott elszr a Minimax is, egy vvel ksbb pedig a Fox Kids is. 2000-ben megsznt a TV3, majd megsznse utn nyolc hnappal elindult a Viasat 3.

Ma tbb mint 120 csatorna sugroz magyar nyelven, ami rendkvl soknak szmt egy ilyen kis orszgban. A magyarorszgiak tlagosan 4 ra 21 percet nznek tvt naponta.

A csatornk fele 4:3-as kparnyt hasznl, azonban sok csatorna mr szlesvsznra (16:9-re) vltott. Egy kevs ad pedig nagy felbontsban is elrhetv tette adst.

 

 

 

 

 

 

 

 

Forrs: http://hu.wikipedia.org/wiki/A_magyar_telev%C3%ADzi%C3%B3z%C3%A1s_t%C3%B6rt%C3%A9nete

 

 

 

Ha érdekelnek az animék,mangák,videojátékok, japán és holland nyelv és kultúra, akkor látogass el a személyes oldalamra.    *****    Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, nyaralók és egyéb épületek homlokzati szigetelését! 0630/583-3168 Hívjon!    *****    Könyves oldal - Ágica Könyvtára - ahol megnézheted milyen könyveim vannak, miket olvasok, mik a terveim...    *****    Megtörtént Bûnügyekkel foglalkozó oldal - magyar és külföldi esetek.    *****    Why do all the monsters come out at night? - Rose Harbor, a város, ahol nem a természetfeletti a legfõbb titok - FRPG    *****    A boroszkányok gyorsan megtanulják... Minden mágia megköveteli a maga árát. De vajon mekkora lehet ez az ár? - FRPG    *****    Alkosd meg a saját karaktered, és irányítsd a sorsát! Vajon képes lenne túlélni egy ilyen titkokkal teli helyen? - FRPG    *****    Mindig tudnod kell, melyik kikötõ felé tartasz. - ROSE HARBOR, a mi városunk - FRPG    *****    Akad mindannyijukban valami közös, valami ide vezette õket, a delaware-i aprócska kikötõvárosba... - FRPG    *****    boroszkány, vérfarkas, alakváltó, démon és angyal... szavak, amik mind jelentenek valamit - csatlakozz közénk - FRPG    *****    Why do all the monsters come out at night? - Rose Harbor, a város, ahol nem a természetfeletti a legfõbb titok - FRPG    *****    why do all monsters come out at night - FRPG - Csatlakozz közénk! - Írj, és éld át a kalandokat!    *****    CRIMECASESNIGHT - Igazi Bûntényekkel foglalkozó oldal    *****    Figyelem, figyelem! A második vágányra karácsonyi mese érkezett! Mesés karácsonyt kíván mindenkinek: a Mesetáros    *****    10 éves a Haikyuu!! Ennek alkalmából részletes elemzést olvashatsz az anime elsõ évadáról az Anime Odyssey blogban!    *****    Ismerd meg az F-Zero sorozatot, a Nintendo legdinamikusabb versenyjáték-szériáját! Folyamatosan bõvülõ tartalom.    *****    Advent a Mesetárban! Téli és karácsonyi mesék és színezõk várnak! Nézzetek be hozzánk!    *****    Nagyon pontos és részletes születési horoszkóp, valamint 3 év ajándék elõrejelzés, diplomás asztrológustól. Kattints!!!!    *****    A horoszkóp a lélek tükre,egyszer mindenkinek érdemes belenézni.Keress meg és én segítek értelmezni a csillagok állását!    *****    HAMAROSAN ÚJRA ITT A KARÁCSONY! HA SZERETNÉL KARÁCSONYI HANGULATBA KEVEREDNI, AKKOR KATT IDE: KARACSONY.GPORTAL.HU