1960-as évek
1963-ban az USA-ban a fekete polgárjogi szervezet panaszt emelt a hollywoodban tapasztalható faji megkülönböztetés ellen. A leghosszabb nap című filmben ugyanis, amely egy fontos háborús esemény hiteles bemutatásának tekinthető, az együtt harcoló 1500 katona között egy fekete bőrű katona sem található. A tiltakozás eredményeként augusztus 20-án a NAACP megegyezett a nagy filmstúdiókkal a fekete szereplők kötelező arányáról. 1963-ban a Kopár élet című film Rio de Janeiró-i bemutatásával a brazil cinéma novo (új film) mutatkozott be.
1961 a filmművészetben
Események:
január 20. – Marilyn Monroe és Arthur Miller elválnak.
január 23. – Az amerikai Legfelsőbb Bíróság döntése alapján nem sérti a szabad véleménynyilvánítás jogát, hogy a filmeket engedélyeztetés céljából a cenzúrahivatal elé kell terjeszteni.
augusztus 22. – A Wall Street Journal megjelentet egy listát a legtermékenyebb országokról. A csúcson Japán áll évi 400 filmmel és India 360 filmmel. Az USA, Olaszország és Franciaország évente kb. 150 filmet készít.
Francia rendezők könnyű, hordozható kamerával újfajta riportfilmet forgatnak. Stílusukat Cinéma véritének nevezik el.
Makk Károly Megszállottak című filmje ellen a hivatalos szervek fellépnek, mert a film rombolja a pártállam tekintélyelvű rendszerét.
1963 a filmművészetben
Események:
április 4. – Jean Renoir francia rendezőt életművéért a San Franciscó-i kaliforniai egyetem diszdoktorává avatják.
május 11. Pier Paolo Pasolinit istenkáromlás vádjával négy hónap börtönbüntetésre ítélik. A megbotránkozást a Rogopog című film általa készített epizódja, A túró okozza.
június 25. – Az USA-ban a fekete polgárjogi szervezet panaszt emel a hollywoodi faji megkülönböztetés ellen. A leghosszabb nap című filmben ugyanis, amely egy fontos háborús esemény hiteles bemutatásának tekinthető, az együtt harcoló 1500 katona között egy fekete bőrű katona sem található. A tiltakozás eredményeképp augusztus 20-án a NAACP megegyezik a nagy filmstúdiókkal a fekete szereplők kötelező arányáról.
augusztus 24. – A Kopár élet című film Rio de Janeiró-i bemutatásával a brazil cinéma novo (új film) mutatkozik be.
szeptember 10. – megnyílik az első New York-i Filmfesztivál melyen 31 filmet mutatnak be.
1964 a filmművészetben
Események:
február 1. – A Paramount Pictures az NBC-nek eladja 60 millió dollárért filmjeinek televíziós sugárzási jogait.
július – A Berlini Nemzetközi Filmfesztivál végén a filmesek felháborodásuknak adnak hangot, mert Németországban morális vita keletkezik olyan filmek körül, mint például A csend, melyet megbotránkoztatónak találnak. A kritikusok szerint a zsűri döntése az ártalmatlan középszerűséget részesítette előnyben a művészfilmekkel szemben.
Jean-Luc Godard a filmcenzúrának engedve kénytelen megváltoztatni A férjes asszony filmcímét Egy férjes asszony-ra, mert ezzel már nem kérdőjelezi meg a házasság intézményét.
1966 a filmművészetben
Események:
május 24. – Az MGM régi némafilm-állományát biztonsági okokból kevésbé gyúlékony acetátalapú filmre másolják át.
szeptember 8. – Gene Roddenberry Star Trek sorozatát elkezdik vetíteni.
szeptember 29. – A Hays Production Code-ot, az amerikai filmipar öncenzúrájának szabálykönyvét 1956–1961 között a moralitásról alkotott felfogás jelentős megváltozása következtében aktualizálták.
Jacques Rivette Az Apáca című filmjét Franciaországban betiltják az egyház tiltakozása miatt.
Megalapítják a London Film Maker's Coopot, az angol filmkészítők független érdekképviseletét
1967 a filmművészetben
Események:
március 15. – A United Artists tulajdonosai bejelentik, hogy eladják a céget a Transamerica biztosítótársaságnak.
június 5. – Megnyílik az Amerikai Filmintézet. Az USA kormánya által támogatott intézet célja a tudományos kutatás, a filmek katalogizálása és az amerikai filmgyártás támogatása.
július 14. – A Warner Bros.-t a Seven Arts szórakoztató-ipari konszern vásárolja meg.
A Magyar Televízió, Fejér Tamás rendezésében bemutatja a Fekete István híres regényéből készült Tüskevár című ifjúsági filmsorozatot.
1969 a filmművészetben
Események:
A Cannes-i Nemzetközi Filmfesztiválon a szovjet hatóságok minden tiltakozása ellenére megtartják az Andrej Rubljov című orosz film ősbemutatóját.
A Velencei Nemzetközi Filmfesztiválon nem adnak ki díjat. Ernest Laura igazgató így próbálja a fesztivált demokratikussá tenni.
Forrás: http://hu.wikipedia.org/wiki/Kateg%C3%B3ria:%C3%89vek_a_filmm%C5%B1v%C3%A9szetben
|