1960-as vek
1963-ban az USA-ban a fekete polgrjogi szervezet panaszt emelt a hollywoodban tapasztalhat faji megklnbztets ellen. A leghosszabb nap cm filmben ugyanis, amely egy fontos hbors esemny hiteles bemutatsnak tekinthet, az egytt harcol 1500 katona kztt egy fekete br katona sem tallhat. A tiltakozs eredmnyeknt augusztus 20-n a NAACP megegyezett a nagy filmstdikkal a fekete szereplk ktelez arnyrl. 1963-ban a Kopr let cm film Rio de Janeir-i bemutatsval a brazil cinma novo (j film) mutatkozott be.
1961 a filmmvszetben
Esemnyek:
janur 20. – Marilyn Monroe s Arthur Miller elvlnak.
janur 23. – Az amerikai Legfelsbb Brsg dntse alapjn nem srti a szabad vlemnynyilvnts jogt, hogy a filmeket engedlyeztets cljbl a cenzrahivatal el kell terjeszteni.
augusztus 22. – A Wall Street Journal megjelentet egy listt a legtermkenyebb orszgokrl. A cscson Japn ll vi 400 filmmel s India 360 filmmel. Az USA, Olaszorszg s Franciaorszg vente kb. 150 filmet kszt.
Francia rendezk knny, hordozhat kamerval jfajta riportfilmet forgatnak. Stlusukat Cinma vritnek nevezik el.
Makk Kroly Megszllottak cm filmje ellen a hivatalos szervek fellpnek, mert a film rombolja a prtllam tekintlyelv rendszert.
1963 a filmmvszetben
Esemnyek:
prilis 4. – Jean Renoir francia rendezt letmvrt a San Francisc-i kaliforniai egyetem diszdoktorv avatjk.
mjus 11. Pier Paolo Pasolinit istenkromls vdjval ngy hnap brtnbntetsre tlik. A megbotrnkozst a Rogopog cm film ltala ksztett epizdja, A tr okozza.
jnius 25. – Az USA-ban a fekete polgrjogi szervezet panaszt emel a hollywoodi faji megklnbztets ellen. A leghosszabb nap cm filmben ugyanis, amely egy fontos hbors esemny hiteles bemutatsnak tekinthet, az egytt harcol 1500 katona kztt egy fekete br katona sem tallhat. A tiltakozs eredmnyekpp augusztus 20-n a NAACP megegyezik a nagy filmstdikkal a fekete szereplk ktelez arnyrl.
augusztus 24. – A Kopr let cm film Rio de Janeir-i bemutatsval a brazil cinma novo (j film) mutatkozik be.
szeptember 10. – megnylik az els New York-i Filmfesztivl melyen 31 filmet mutatnak be.
1964 a filmmvszetben
Esemnyek:
februr 1. – A Paramount Pictures az NBC-nek eladja 60 milli dollrrt filmjeinek televzis sugrzsi jogait.
jlius – A Berlini Nemzetkzi Filmfesztivl vgn a filmesek felhborodsuknak adnak hangot, mert Nmetorszgban morlis vita keletkezik olyan filmek krl, mint pldul A csend, melyet megbotrnkoztatnak tallnak. A kritikusok szerint a zsri dntse az rtalmatlan kzpszersget rszestette elnyben a mvszfilmekkel szemben.
Jean-Luc Godard a filmcenzrnak engedve knytelen megvltoztatni A frjes asszony filmcmt Egy frjes asszony-ra, mert ezzel mr nem krdjelezi meg a hzassg intzmnyt.
1966 a filmmvszetben
Esemnyek:
mjus 24. – Az MGM rgi nmafilm-llomnyt biztonsgi okokbl kevsb gylkony acettalap filmre msoljk t.
szeptember 8. – Gene Roddenberry Star Trek sorozatt elkezdik vetteni.
szeptember 29. – A Hays Production Code-ot, az amerikai filmipar ncenzrjnak szablyknyvt 1956–1961 kztt a moralitsrl alkotott felfogs jelents megvltozsa kvetkeztben aktualizltk.
Jacques Rivette Az Apca cm filmjt Franciaorszgban betiltjk az egyhz tiltakozsa miatt.
Megalaptjk a London Film Maker's Coopot, az angol filmksztk fggetlen rdekkpviselett
1967 a filmmvszetben
Esemnyek:
mrcius 15. – A United Artists tulajdonosai bejelentik, hogy eladjk a cget a Transamerica biztosttrsasgnak.
jnius 5. – Megnylik az Amerikai Filmintzet. Az USA kormnya ltal tmogatott intzet clja a tudomnyos kutats, a filmek katalogizlsa s az amerikai filmgyrts tmogatsa.
jlius 14. – A Warner Bros.-t a Seven Arts szrakoztat-ipari konszern vsrolja meg.
A Magyar Televzi, Fejr Tams rendezsben bemutatja a Fekete Istvn hres regnybl kszlt Tskevr cm ifjsgi filmsorozatot.
1969 a filmmvszetben
Esemnyek:
A Cannes-i Nemzetkzi Filmfesztivlon a szovjet hatsgok minden tiltakozsa ellenre megtartjk az Andrej Rubljov cm orosz film sbemutatjt.
A Velencei Nemzetkzi Filmfesztivlon nem adnak ki djat. Ernest Laura igazgat gy prblja a fesztivlt demokratikuss tenni.
Forrs: http://hu.wikipedia.org/wiki/Kateg%C3%B3ria:%C3%89vek_a_filmm%C5%B1v%C3%A9szetben
|