
Dame Elizabeth Rosemond Taylor (London, 1932. februr 27. – Los Angeles, 2011. mrcius 23.) tbbszrs Oscar-djas s Golden Globe-djas angol–amerikai sznszn. Br nevnek kzismert rvidtse „Liz Taylor” volt, egyik utols interjjban kijelentette: „Utlom, ha Liznek hvnak, mert gy hangzik, mintha valaki kgy mdra sziszegne nekem.” Ketts llampolgr: mivel Angliban szletett, megillette a brit llampolgrsg, amerikai szlei rvn azonban az amerikai llampolgrsg is.
Gyereksznszknt kezdte a mvszi plyt, s sikerlt zkkenmentesen tvltania a felntt szerepekre. Sokak szemben testesti meg a klasszikus hollywoodi sztr fogalmt: gynyr, tehetsges, sikeres, gazdag, mindezen jellemzkhz pedig viharos magnlet s klnfle sztrallrk trsulnak. Fnykorban a mdia a vilg legszebb asszonyaknt emlegette. Vilghr rendezkkel s kollgkkal dolgozott egytt, s kzlk nagyon sokan gy nyilatkoztak, hogy a sznszn Elizabethet nem szabad sszekeverni a sztr Elizabethtel: szmos nagynev plyatrsval ellenttben ugyanis Taylor a forgatsokon idben s felkszlten jelent meg, nem volt jellemz r a kss, mindig hibtlanul tudta a szvegt, s ritkn kellett miatta megismtelni egy-egy felvtelt, egyszval abszolt profi volt.
Nyolcszor kttt hzassgot, ebbl ktszer Richard Burton sznsszel. Klnleges ritkasgokat is tartalmaz kszerkollekcija mellett mkincsgyjtemnye szintn nevezetes. Npszersgt s pnzt szvesen ldozza jtkony clokra: klnsen az AIDS betegsg kutatst s a betegek gygytst tmogatja kiemelten s folyamatosan. A sznszn sajt bevallsa szerint csaldja s a HIV/AIDS Alaptvnynl dolgoz emberek jelentettk szmra az egsz vilgot. Az Amerikai Filmintzet listjn Elizabeth Taylor a 7. helyet foglalja el minden idk legnagyobb sznszn-legendi kztt. 1999-ben II. Erzsbet brit kirlyn lovagi rangra emelte, gy azta a sznsznt a „Dame” cm is megilleti.
A ktszeres Oscar-djas angol-amerikai sznszn a kaliforniai Cedars-Sinai krhzban halt meg 2011. mrcius 23-n, szerdn. Az amerikai ABC televzi lltsa szerint a hallos gynl voltak gyermekei, Michael Wilding, Christopher Wilding, Liza Todd s Maria Burton. Liz Taylornak tz unokja s ngy ddunokja is van.
lete
Taylor desapja, Francis Lenn Taylor (1897–1968) mkincskeresked volt, desanyja, Sara Viola Warmbrodt (1896–1994, mvszneve: Sara Sothern) sznpadi sznszn, aki 1926-ban kttt hzassga utn htat fordtott a sznjtszsnak, s a csaldi letre koncentrlt. A hzasprnak Elizabeth eltt egy fia is szletett 1929-ben, Howard Taylor. Elizabeth hromvesen balettrkra kezdett jrni. Nem sokkal a msodik vilghbor kitrse utn a szlk gy dntttek, hazatrnek az Egyeslt llamokba. Az anya elreutazott a gyerekekkel, mivel Francisnek elbb meg kellett szerveznie, hogyan teleptse t londoni galrijt a tengerentlra. A csald Los Angelesben telepedett le, ugyanis Sara szlei akkoriban ott ltek. Az ambicizus mama elhatrozta, hogy sztrt csinl szp s engedelmes kislnybl. Elsknt az Universal ajnlott filmszerepet s szerzdst a gyereknek, aki kilenc vesen llt elszr a kamerk el. A szerzdst azonban hamarosan felbontottk. A mama kitartsnak hla, Elizabethnek rvidesen egy msik nagy stdi, az MGM knlt munkt. Mindjrt az els film, a Lassie hazatr (1943) felhvta a kznsg figyelmt a bjos gyermekre. Elizabeth a forgatson sszebartkozott partnervel, a nlnl 4 vvel idsebb gyereksztrral, Roddy McDowall-lel, s bartsguk tartsnak bizonyult. Kvetkez fontos filmje A nagy derbi (1944) volt, melyben egy olyan kislnyt jtszott, akinek az az lma, hogy kedvenc lovval induljon egy derbin. Elizabeth partnere a korszak msik gyereksztrja, Mickey Rooney volt. A szvmelenget alkots akkora siker lett, hogy az MGM hossz tv szerzdst ajnlott a fiatal lnynak. Az mr csak mellkes gesztus volt, hogy a forgats befejeztvel hazavihette a lovat, melyet annyira megkedvelt. A filmgyrt cg termszetesen fontosnak tartotta, hogy sztrjelltje elvgezze az iskolt is: Elizabeth 1950. janur 26-n kapta meg a diplomjt. Noha addig is tbb filmben szerepelt, karrierje az 1950-es vekben kezdett igazn felfel velni.
1950-ben mutattk be a Papa cm kedves vgjtkot, melyben Elizabeth jtszotta a fiatal Kay Bankset, akinek desapja (Spencer Tracy) nehezen bartkozik meg a gondolattal, hogy imdott lnykja frjhez megy. A sikernek ksznheten a kvetkez vben megszletett a folytats, A papa kedvence (1951), amelyben az jdonslt fiatalasszony unokval kvnja megajndkozni desapjt. Theodore Dreiser regnye alapjn kszlt George Stevens Egy hely a nap alatt (1951) cm alkotsa, melyben Elizabeth drmai szerepkrben mutatkozott be, s meggyzen bizonytotta, hogy felntt sznszknt is megllja a helyt. Partnere a korszak egyik legvonzbb s legtehetsgesebb sznsze, Montgomery Clift volt. A kt mvsz remekl megrtette egymst a forgatson kvl is, st Elizabeth szerelmes lett jkp kollgjba. Bartsgukat nem tette tnkre az a felismers sem, hogy Clift homoszexulis volt, amit persze karrierje rdekben gondosan titkolni kellett. William Dieterle Elefntjrat (1954) cm alkotsban eredetileg Vivien Leigh volt a ni fszerepl, aki egszsgi problmi miatt megvlt a produkcitl. Szerept Taylor vette t, br nhny jelenetben felhasznltk a Leigh-jel felvett kpsorokat is. Az jabb nagy szerepet azonban megint George Stevens knlta a sznsznnek az Edna Ferber regnye alapjn kszlt Az ris (1956) cm filmeposzban. A trtnet egy texasi fldbirtokos csald hrom nemzedknek histrija. Elizabeth olyan partnereket kapott a filmben, mint Rock Hudson s a mr akkor legendnak szmt James Dean. Mindkettjkkel sszebartkozott, noha bennfentesek azt beszltk, hogy a kt frfi viszont nem nagyon kedvelte egymst. Taylort rendkvl megrzta, hogy Dean nem sokkal a forgats befejezse eltt tragikus autbalesetben elhunyt. A tragdia megnvelte a film irnti amgy sem csekly rdekldst, s Az rist 10 kategriban jelltk Oscar-djra. Elizabeth nyilvnosan fejezte ki mltatlankodst, hogy Dean vgl nem kapta meg posztumusz az Oscart.
A sznszn karrierjn Az ris nagyot lendtett: egymst kvettk hres filmjei s nagy alaktsai. Az Eserd megye (1957) a legends Elfjta a szl (1939) nyomdokain halad, nagyszabs polgrhbors drma. Taylor alaktotta a gazdag Susanna Drake-et, aki elhdtotta a fszerepl Johnt valdi szerelmtl, a hbor azonban a hzaspr lett is alapveten megvltoztatja. Johnt Montgomery Clift jtszotta. A sznsz a forgats idszakban slyos autbalesetet szenvedett, nhny perccel azutn, hogy tvozott Taylor villjbl egy esti sszejvetelrl. A baleset szemtanja volt egy msik vendg, a sznsz Kevin McCarthy, aki kocsijn azonnal visszahajtott a villba, hogy rtestse Taylort s akkori frjt a sajnlatos esemnyrl. Brmennyire megrmlt Elizabeth attl, hogy alig 1 vvel Dean halla utn egy msik bartjt is hasonl tragdia ri, azonnal autba lt, s a baleset helysznre hajtott. Szinte az utols pillanatban rkezett: tvoltotta el Clift torkbl azt a kt fogat, melyek a balesetben letrtek, s kis hjn a sznsz fulladsos hallt okoztk. Clift megmeneklt, arcnak egyik fele azonban maradandan sszeroncsoldott: lltlag ksbb mindegyik filmjben mr csak profilbl tudtk fnykpezni. Taylor az Eserd megyben nyjtott alaktsrt megkapta els Oscar-jellst.
Taylor eredetileg el sem akarta vllalni a Modern kamlis hlgy (1960) cm filmet, amelyrt vgl megkapta els Oscar-djt. Bennfentesek szerint kt komoly indoka volt az elutastsra: az egyik, hogy akkoriban az Egyeslt llamokban laza erklcs nnek tartottk, mert lltlag elszerette Debbie Reynolds sznszn frjt, az nekes sztr Eddie Fishert, a Modern kamlis hlgyben pedig pont egy laza erklcs nt, egy luxusprostitultat kellett jtszania. Nem volt mellkes szempont az sem, hogy legutbbi filmszerepei rvn mr nagy sztrnak szmtott, m a rgi szerzdse volt rvnyben, vagyis gzsija mindssze 125 ezer dollr volt. A sznszn egy igen exkluzv szerzdsi ajnlatot kapott a Fox filmvllalattl a Kleoptra cm filmre, ha viszont nem teljestette volna az MGM-mel szembeni szerzdses ktelezettsgt, 2 v felfggeszts vrt volna r. Ezrt inkbb elvllalta Modern kamlis hlgyet. Fogadkozott ugyan, hogy pokoll teszi a forgatst, amirt az MGM beleknyszertette a filmbe, fenyegetzseit azonban nem vltotta be.
A 125 ezer dollr valban csak zsebpnz volt ahhoz az egymilli dollrhoz kpest, amit a Fox ajnlott szmra a Kleoptra cmszereprt. Taylor volt az els sznsz, aki ilyen rekordsszeget kapott egy filmszereprt, gyes gyvdje pedig olyan szerzdst kttt, mely szerint a mvszn a bevtel 10%-t is megkapja, a forgats idszaka alatt pedig gyakorlatilag minden kltsgt a Fox fizeti. (lltlag Taylor sszesen 7 milli dollrt keresett a filmen.) A filmgyr elg rossz anyagi helyzetben volt, azt remltk, a Kleoptra ppgy kihzza ket a bajbl, mint nhny vvel korbban a Ben-Hur (1959) az MGM-et. Ehhez persze egy nagy sztrra volt szksg, s Liz Taylornl alkalmasabb szemlyt akkoriban nem talltak volna. A rendezsre Rouben Mamouliant krtk fel. Caesar szerept Peter Finch kapta, Antoniust pedig a Ben-Hurbl is ismert Stephen Boyd. Forgatsi helysznnek Londont vlasztottk. Mr lltak a dszletek, kezddhetett volna a munka, amikor Taylor influenzs lett. llapota az antibiotikumok ellenre fokozatosan romlott, ktoldali tdgyulladst kapott. A Fox illetkesei az ideg-sszeroppans hatrn lltak, hiszen Taylor betegsge tbb mint szzezer dollros vesztesget jelentett naponta, mivel a cmszereplre majdnem minden jelenetben szksg lett volna. Az orvosok tbbhetes pihent rtak el a sztrnak. A biztosttrsasgok ragaszkodtak ahhoz, hogy Taylort cserljk le, m a Fox elnke gy vlte, csak Liz tudja megmenteni a vllalatot a csdtl. Ez az llapot azonban vszesen kzeledett: 7 milli dollr krl jrtak mr a kiadsok, mikzben a forgats igazbl mg el sem kezddtt. A helyzetet slyosbtotta, hogy lejrt a Pinewood stdival kttt brleti szerzds, j forgatsi helysznt kellett keresni. A ttlensgbe belefradt Mamoulian lemondott a rendezsrl. A helyre Joseph L. Mankiewicz – a Mlt nyron, hirtelen rendezje – lpett, aki vllalta a forgatknyv trst is. Nem sokkal 28. szletsnapja utn Elizabeth egyik reggel rosszul lett a szllodai szobjban, leveg utn kapkodott: lett csak a gyors ggemetszs mentette meg, amit a szlloda orvosa hajtott vgre. llapota ennek ellenre napokig vlsgos volt: a mdia rrl rra drmai tudstsokat kzlt a sznsznrl. A kis hjn tragikusan vgzdtt betegsg pozitv hozadka az volt, hogy Liz visszanyerte az emberek szimptijt, melyet a Fisherrel val kapcsolata miatt vesztett el. maga ksbb azt mondta, hogy szerinte a Modern kamlis hlgyrt kapott Oscar-dja is inkbb szlt az egszsgi llapotnak, semmint az alaktsnak.
Az orvosok flves pihent tancsoltak. A Fox vezetsge knytelen volt beletrdni ebbe, s ezt az idt arra hasznltk fel, hogy j dszletet pttessenek Rmban, a Cinecittà stdiiban. Az mr csak hab volt a tortn, hogy mire elkezddhetett volna az olaszorszgi forgats, a kt frfi fszereplnek egyb ktelezettsgei miatt el kellett hagynia a Kleoptra stbjt. Caesar szerept ezutn Rex Harrison, Antoniust pedig Richard Burton kapta. A rmai forgats fesztett tempban s feszlt hangulatban zajlott. A Fox a kltsgek miatt trelmetlenkedett, s Mankiewicz csak gy brt lpst tartani a filmgyr ltal diktlt tempval, hogy majdhogynem elz jszaka rta azt, amit msnap leforgatott. Ez a fajta improvizci azonban csak nvelte a kltsgeket, hiszen j nhny, ksbb feleslegesnek bizonyult jelenetet is felvettek emiatt. Tovbbi problmt jelentett, hogy a forgatson szerelem bontakozott ki Taylor s Burton kztt. Mindketten hzasok voltak, ezrt nagyszabs botrny volt kiltsban, amely kedveztlenl befolysolhatta volna a forgalmazst. A mdinak ksznheten a botrny nem is maradt el: a Vatikn pldul nyilvnosan eltlte a szerelmesprt, az Egyeslt llamokban pedig olyan indtvnyok hangzottak el, hogy vonjk vissza Burton vzumt, Taylort pedig nyilvntsk nemkvnatos szemlynek. Az risi mdiacirkusz a vrakozsokkal ellenttben pozitv eredmnnyel jrt: a kznsg a premier utn tdult a mozikba, hogy lssa a tbb mint ngyrs (eredeti vltozatban 320 perces!) szuperprodukci botrnyos szerelmesprjt. A kritikk tbbsge viszont lesjt volt, s Taylort – remnyeivel ellenttben – nem jelltk jra Oscar-djra. A kznsg rdekldse is hamar albbhagyott, s a Kleoptra csak vekkel ksbb vlt legendv, s hozta vissza bussan a 44 milli dollros (1999-es rfolyamon: 270 milli dollr!) gyrtsi kltsgt a video- s DVD-forgalmazs rvn.
A Taylor–Burton-pros a Kleoptra utn tovbbi filmeket forgatott egytt. A fontos szemlyek (1964) s az t a szeretet fel (1965) kedveztlen fogadtatsa arra utalt, hogy taln nem j tlet, ha kzsen filmeznek, noha szmukra anyagilag hatrozottan kifizetd. Az igazi elismerst a kvetkez kt film, a Nem flnk a farkastl (1966) s A makrancos hlgy (1967) hozta meg a mvszeknek, akik idkzben sszehzasodtak. A Nem flnk a farkastl Edward Albee Magyarorszgon is sokszor jtszott szndarabjnak filmvltozata, cselekmnye egyetlen jszaka alatt jtszdik. A korosod hzasprhoz vendgsgbe rkezik egy fiatal hzaspr. A vendgltk, George s Martha szeretettel s gyllettel teli kapcsolata trul fel a meghvottak, Nick s Honey (meg persze a nzk) eltt. Br a szereposzts mai szemmel nzve igazn idelisnak mondhat, a Warner illetkesei eredetileg csak Elizabeth Taylort kvntk szerzdtetni: George szerept Jack Lemmonnak, Nickt Robert Redfordnak szntk. Mivel mindketten visszalptek, j sznszeket kellett keresni. Burton Elizabeth javaslatra kerlt a stbba. Kettjk kzl Liz volt a nagyobb sztr: Burton 750 ezer dollrjval szemben Taylor egymilli 100 ezret kapott, tovbb 10%-os bevtelrszesedst, valamint azt a jogot, hogy az neve szerepeljen legfell a plaktokon. Taylor ragaszkodott ahhoz is, hogy Mike Nichols ljn a rendezi szkbe. Javaslatt nmi huzavona utn elfogadtk: Nichols elismert rendez volt a Broadway-n, ha filmrendezi tapasztalatai nem is voltak, nevnek presztzse sokat szmtott. A msik hzasprt Sandy Dennis s George Segal jtszottk. Elizabeth a szerep kedvrt hzkrba kezdett, hogy hitelesen el tudja jtszani a vals letkornl majdnem kt vtizeddel idsebb, slampos, kvr s alkoholista Martht. (A mdiapletykk szerint az italozsra nem kellett kln felkszlnie, ezen a tren lltlag a magnletben is mlt prja volt a hresen nagyiv Burtonnek.) A filmdrma nagy szakmai s kznsgsiker lett, 13 kategriban jelltk Oscar-djra, kztk mind a 4 fszereplt. Csak a hlgyek, Liz s Sandy kaptk meg a djat, de klnbz okokbl egyikjk se volt jelen a djkioszt gln. Taylor szmra Martha megformlsa volt plyafutsa cscsa: egyetlen ksbbi szerepvel sem tudott e cscs kzelbe jutni, br volt mg nhny figyelemre mlt alaktsa.
Hzassgai
Taylor nyolcszor ment frjhez ht frfihez:
Conrad Hilton Jr., ms nven: Conrad „Nicky” Hilton (1950. mjus 6. – 1951. janur 29.) (elvlt)
Michael Wilding (1952. februr 21. – 1957. janur 26.) (elvlt)
Mike Todd (1957. februr 2. – 1958. mrcius 22.) (megzvegylt)
Eddie Fisher (1959. mjus 12. – 1964. mrcius 6.) (elvlt)
Richard Burton (1964. mrcius 15. – 1974. jnius 26.) (elvlt)
Richard Burton (msodszor) (1975. oktber 10. – 1976. jlius 29.) (elvlt)
John Warner (1976. december 4. – 1982. november 7.) (elvlt)
Larry Fortensky (1991. oktber 6. – 1996. oktber 31.) (elvlt)
Forrs: http://hu.wikipedia.org/wiki/Elizabeth_Taylor
|