Gábor Zsazsa (eredetileg Gábor Sári, Budapest, 1917. február 6. –) Golden Globe-díjas magyar származású amerikai színésznő. Művészetének elismerése, hogy egyike azon magyaroknak, akik csillagot kaptak a Hollywoodi hírességek sétányán.
Zsazsa pályafutása 1936-ban kezdődött, amikor is megnyerte a Miss Hungary, a magyar szépségkirálynőnek járó címet. Első nyilvános fellépése szintén ebben az évben volt, Ausztriában: énekelt a Der singende Traum (Az éneklő álom) című operettben. 1941-ben Hollywoodba költözése után, hamar hírnevet szerzett magának a színészi teljesítményével, szépségével, valamint botrányaival; többek között egyszeri letartóztatásával, és a híres milliomosokkal kötött házasságával. Zsazsa kilencszer volt férjnél, hétszer vált el, egyik házasságát alig egy hónap múlva érvénytelenítették, az utolsó házassága 1986 óta tart.
2002-ben Zsazsának autóbalesete volt Los Angelesben, részben lebénult, és kerekesszékbe került. 2005 és 2007 között két stroke-ja is volt, 2011-ben ráadásul amputálni kellett jobb lábát térdtől lefelé, fertőzés miatt.
Zsazsának két testvére volt, egy húga és egy nővére: Magda és Éva, ők is színésznők lettek. Magda (1914–1997) gyakran szerepelt talk show-kban, mint a „Gábor lányok” egyike. 1997-ben, nyolcvanhárom évesen halt meg, és halála napjáig római katolikusnak vallotta magát. Éva (1919–1995) a szétszórt feleség, Lisa Douglas szerepében lett ismert a Green Acres című filmsorozatban. 1995-ben, hetvenhat évesen halt meg.
Zsazsa születési neve Gábor Sári, Fedák Sári színésznő után (akit szintén Zsazsának neveztek, mert a kislánya nem tudta kiejteni a nevét). A Gábor lányok (Magda, Zsa Zsa és Éva) kiemelkedően szépek voltak és már Budapesten extravagáns életstílusukról voltak ismertek. Zsazsa egy svájci internátusban tanult, majd 1936-ban elnyerte a Miss Hungary szépségkirálynő címet. Még ebben az évben Bécsbe utazott, ahol a híres tenor, Richard Tauber, felfedezte és meghívta, hogy énekeljen egy szubrettet a Der singende Traum (Az éneklő álom) című operettben a Theater an der Wienben. Ez volt Gábor Zsazsa első nyilvános szereplése. 1941-ben, miután házasságának Burhan Belge-gel, egy török diplomatával vége szakadt, követte testvéreit Hollywoodba. Itt színésznőként dolgozott (1952-től több mint 50 filmben szerepelt) és hamar hírnévre tett szert legfőképpen szépsége, afférjai, botrányai, milliomosokkal kötött házasságai és válásai, valamint egyszeri rövid letartóztatása miatt. A sajtóban gyakran párhuzamot vonnak közte és Paris Hilton között, akivel egyébként Gábor Conrad Hiltonnal kötött házassága révén rokonok.
Gábor Zsazsa 1968 októberében hazalátogatott Budapestre, ahol Lajos György készíthetett róla fotósorozatot. Vitray Tamás riportfilmet készített róla Kérem alássan címmel, ami az ő mondása volt, az 1980-as években.
Házasságai
Gábor Zsazsa kilencszer kötött házasságot és hétszer vált el. Jelenlegi férjével, Frédéric von Anhalttal, 1986. augusztus 14-én kelt egybe. A herceg Mária Auguszta anhalti hercegnő (II. Vilmos császár menye) 1980-ban adoptált fia, a német nemesség tagja, üzletember. Ez az utolsó a leghosszabb házassága.
A férjei (kronológiai sorrendben):
Burhan Belge (1937–1941) a török nagykövetség sajtóreferense volt, később író és diplomata
Conrad Hilton (1942–1947) a Hilton szállodalánc alapítója, tőle van egyetlen gyermeke
George Sanders (1949–1954) Oscar-díjas brit színész, aki később Zsazsa testvérét, Magdát vette feleségül
Herbert Hutner (1962–1966) pénzügyi tanácsadó
Joshua S. Cosden, Jr. (1966–1967) üzletember
Jack Ryan (1975–1976) a Barbie-baba egyik tervezője
Michael O’Hara (1976–1982) ügyvéd
Felipe de Alba (1982) (érvénytelenítve), a házasság csak egy napig tartott
Frédéric von Anhalt (1986–)
Anhalt herceggel kötött házassága óta a színésznő hivatalos megszólítása, Anhalt és Szászország hercegnője (Princess Von Anhalt and Duchess of Saxony). Az elmúlt években azonban több történész vitatja ennek a címnek a hitelességét.
Letartóztatása
1989. június 14-én Gábor Zsazsát azzal vádolták meg, hogy arcon ütött egy Beverly Hills-i rendőrt, Paul Kramert, amikor az megállította egy közlekedési szabálysértés után. A nagy sajtóvisszhangot kapott tárgyalás során bűnösnek találták és három napi börtönbüntetésre, valamint 13 000 dollár bírságra ítélték. Gábor Zsazsa vallomásában elmondta, hogy a reakcióját a rendőr viselkedése provokálta ki, aki durván bánt vele és obszcén szavakkal inzultálta. Ennek apropójából szerepelt 1992-ben a Csupasz pisztoly című vígjátékban is, ahol önmagát alakította.
Szállóigévé vált mondásai
„Nem az a fontos, hogy igaz legyen, csak beszéljenek rólam.”
„Egy gazdag férfi sosem lehet ronda.”
„Elválni valakitől, csak mert nem szereted, legalább olyan butaság, mint megházasodni, csak mert szereted.”
„Jó vagyok a háztartásban. Ha elhagyok egy férfit, megtartom a házát.”
„Hogy hány férjet fogyasztottam? Csak a sajátjaimra gondol?”
„Mindenkit »kedvesemnek« szólítok, mert nem emlékszem a nevükre.”
Forrás: http://hu.wikipedia.org/wiki/G%C3%A1bor_Zsazsa
|