
Marlon Brando (1924. prilis 3. – 2004. jlius 1.) a 20. szzad egyik legnagyobb hats amerikai filmsznsze. Egyik taln legismertebb szerepe A Keresztapa.
desanyja is sznsz volt, aki Henry Fondnak is magnrkat adott. Apja mezgazdasgi szerszmok eladsval foglalkoz sikeres keresked volt, s ellenezte fiuk sznszi plyjt; katonai akadmira kldte. Brando kirgatta magt s New Yorkba kltztt, ahol a hres Actors Studio, Stella Adler s Elia Kazan tantvnya lett. Adler gy emlkezett vissza Marlonra: „Nem tantottam neki semmit. Csak feltrtam eltte a gondolkods, az rzkels, a tapasztals lehetsgeit. Megnyitottam eltte a kapukat, s tbb nem volt rm szksge.”
1947-ben a Broadwayen Tennessee Williams: A vgy villamosa cm szndarabjban Stanley Kowalski szerept jtszotta. A kritikusok lelkesen dvzltk azt a sznszt, aki vgre „az indulatait s tkssgt is magval viszi” a sznpadra. A darabot ngy vvel ksbb filmre vittk. Brando mind a kznsg, mind a kritikusok krben sikeres lett az 1950-es vekben ttr alaktsaival. Els filmszerepben, az 1950-es Frfisorsban egy msodik vilghbors veternt alaktott, aki derktl lefel megbnulva rkezik vissza a hborbl. Brando jelents idt tlttt egy fizikoterpis intzetben, hogy tanulmnyozza a betegek lett. A vgy villamosa (1951) utn a A rakparton (1954) cm film kvetkezett Elia Kazan rendezsben, amirt megkapta els Oscar-djt. A szintn abban az vben kszlt A vad cm motoros road movie egy generci mondanivaljt fogalmazta meg: „Mi ellen lzadsz, Johnny?" „Mi ellen lehet?”. Az 1960-as vekben sorra kisebb szerepekben tnt fel sikertelen jtkval, pldul az 1961-es A flszem Jackkel, ennek forgatsa alatt tvozsra knyszertette Stanley Kubrickot s Peckinpahot. Majd ez a film lett az els s egyetlen rendezse is egyben. 1962-ben emlkezetes bukst szenvedett el a Lzads a Bountyn cm filmmel. Habr a film teljes csd volt, megismertette Brandval Tahitit, amibe annyira beleszeretett, hogy vett magnak egy sajt szigetet a Csendes-cenon, st felesgl vette a Christian Fletcher szerelmt alakt Taritt.
Magnletben teljes zrzavar uralkodott. Els felesgtl egy v utn elvlt. 1960-ban egy mexiki sznszn lett a msodik felesge, de tle is elvlt, amikor beleszeretett egy tahiti nbe – lett a harmadik felesge - tz vre.
Marlon Brando szexualitsa mindig is vita trgyt kpezte. Egy nemrgiben megjelent letrajz szerint Brando szmos kollgjval folytatott szerelmi viszonyt, tbbek kztt James Deannel, Cary Granttel, Montgomery Clifttel s Sir John Gielguddal. 1985-ben megjelent letrajzban gy vallott: „Mint a frfiak egy jelents rsznek, nekem is voltak homoszexulis tapasztalataim, s ezt nem szgyellem.” Egy fotn, amely lltlag az elhunyt Marlon Brando magngyjtemnybl kerlt el 1952-bl, a fiatal sznsz lthat, amint egy msik frfit elgt ki orlisan.
2004-ben, amikor Brando 80 vesen elhunyt, Miko nev fia azt lltotta, hogy apja krsre hamvasztsa utn sszekevertk, majd egytt szrtk szt hamvait Cox hamvaival. „Ez gy tnt helynvalnak” – mondta szkszavan a lapnak a Brando fi, egy csaldi ismers pedig annyival egsztette ki a trtnetet: „Wally volt Marlon lete nagy szerelme.”
Marlon Brando 47 ves volt, amikor Don Vito Corleont formlta meg A Keresztapa cm filmben. Akkoriban mindenki Brando nagy visszatrsrl beszlt, tntet tvolmaradsrl az Oscar-ceremnirl. A dalok, amelyeket anymtl tanultam cm nletrajzi regnyben kln fejezetet szentelt a Keresztapa-sztorinak. Az r, Mario Puzo elkldtt a szmra egy pldnyt a regny megjelensekor. Nhny sort is mellkelt neki, ezekben lerta, hogy filmes feldolgozs esetn t javasolja Don Corleone szerepre. Az ajnlat nem keltette fel Brando rdekldst. Elolvasta a knyvet s megksznte Marinak, hogy r gondolt. Puzo eladta a jogokat a Paramount Picturesnek. Kzben tbb alkalommal felhvta Brandt, hogy jobb beltsra brja, de azt nem kzlte vele, hogy mr trgyalt a nevben a produkcival. Brando ksbb megtudta, hogy a Paramount fnkei hallani sem akartak a nevezsrl a szerepre. Az elzmnyek szerint a Lzads a Bountyn idejn telekrtltk a sajtt Marlon kicsapongsaival, a Paramount nagy anyagi vesztesgeket knyvelt el, s nem akartak tovbbi kockzatokat vllalni vele. Mario vgl elkldte a ksz forgatknyvet. Marlon elolvasta s elnyerte a tetszst. Francis Ford Coppola is megerstette, hogy t akarja a szerepre, s prbafelvtellel igyekezett meggyzni a Paramount vezetit. Brando otthon tartott prbkat: paprzsebkendvel kitmte a szjt, kisminkelte magt, a tkr eltt dolgozott a szvegen. A felvtelek tetszettek a Paramountnak, gy lett a Keresztapa.
1972-ben a Keresztapban Don Corleone megformlsa jelentette a kzpkor mvsz sznszi jjszletst. Ks negyvenes veiben kt megigz alaktsval visszaszerezte mlt hrnevt. A Keresztaprt megkapta msodik Oscar-djt, s szimbolikuss vlt az a genercis tallkozs is, ahol Brando Al Pacinval, Robert Duvallal s James Caannel szerepelt egy vsznon. Legendss vlt a djtads trtnete: a Keresztapa sikerben val frdzs helyett, a djtadra maga helyett egy teljes indin ruhzatba ltztetett fiatal nt kldtt el, hogy az nnepls helyett rvilgtson a bennszlttek nehz helyzetre.
Az Utols tang Prizsban cm film kvetkezett Bernardo Bertolucci rendezsben, melyrt Brando megkapta a 7. Oscar-jellst. A filmben egy, a felesge ngyilkossgt egy titkos szerelmi kapcsolatban feldolgoz frfit alakt.
A nyolcvanas vek nagy rszben Marlon Brando nem jtszott. 1989-ben jelent meg jra az antirasszista Forrong vszak cm filmben, amelyrt ismt Oscarra jelltk – ez volt az utols hasonl elismers, amit kapott. Ebben az vben rte a slyos csaldi tragdia is. Fia, Christian brsg el kerlt fltestvre, Cheyenne szeretjnek meggyilkolsrt, ahol emberlsrt 10 v brtnre tltk, Cheyenne pedig 1995-ben, 25 ves korban ngyilkos lett.
Brandn ids korra vilgtl elzrkz termszete elhatalmasodott s erre slyproblmi is rerstettek. Utols veiben a Don Juan DeMarco, a Dr. Moreau szigete s a 2001-es A szajr cm filmekben tnt fel. Marlon bartja, Jack Nicholson is t tekintette pldakpnek: „Brando a legjobb, akire mindnyjan felnznk. Ha elmegy, mindnyjan egy helyi rtkkel feljebb kerlnk a ranglistn.” Brando 81. letvben ez bekvetkezett. s az isteni Brando Nicholsont jellte ki utdjul, akit vgakaratban felkrt a gyszbeszdre. Mivel a sznsz nem szerette a nagy felhajtst, egyszer temetst rendeztek neki, testt elhamvasztottk s krsre sztszrtk a sivatagban.
Forrs: http://hu.wikipedia.org/wiki/Marlon_Brando
|